RODITELJI ponekad sasvim nesvjesno vlastitim postupcima mogu sabotirati razvoj samopouzdanja kod djeteta i dovesti do osjećaja nesigurnosti. Psiholozi za Times objašnjavaju koja roditeljska greška najčešće doprinosi odgoju nesigurnog djeteta. Radi se o perfekcionizmu.
Jedna od najvećih pogrešaka roditelja jest zahtijevanje savršenstva od djeteta, bez obzira na to je li riječ o njegovim ocjenama, sportskim rezultatima ili prekretnicama s kojima se svako dijete susreće prilikom svoga odrastanja. Iako djecu treba učiti da budu što bolja, ponekad roditelji u svojim zahtjevima znaju pretjerati, što dovodi do štetnih posljedica na mentalno zdravlje mališana.
Kako bi postalo savršeno, dijete osjeća pritisak u svemu što radi, što s vremenom može napraviti više štete nego koristi te ne daje apsolutno nikakve rezultate, objašnjavaju psiholozi. Umjesto da bude sigurno u sebe i razvije samopouzdanje koje mu je itekako potrebno, dijete se susreće s dubokim osjećajem nezadovoljstva i neuspjeha.
Kao rezultat toga razvijaju se problemi mentalnog zdravlja kao što su tuga, stres i tjeskoba. Roditelji bi zato trebali prihvatiti da nijedno dijete nije besprijekorno, da ne dobiva najbolje ocjene, da ne osvaja nagrade na svakom natjecanju i da ne napreduje na svim poljima.