Osjećaj nesigurnosti često navodi ljude da traže potvrdu ljubavi i pažnje od partnera kako bi se osjećali bolje. Tijekom dana takva nesigurnost može rasti, usmjeravajući pažnju na partnera umjesto na vlastite osjećaje. Pojavljuju se misli o tome što partner ne radi kako bi zadovoljio očekivanja, što dodatno povećava nezadovoljstvo, tvrdi terapeutkinja i savjetnica, dr. Cortney Warren.
"S vremenom, dok se usredotočuju na partnera, ljudi često zanemaruju svoju unutarnju borbu. Dok se vanjski svijet odvija, unutarnji nemir sve više raste. Kad se partner konačno javi, osoba može biti još uznemirenija, projicirajući emocije na partnera umjesto da ih poveže s vlastitim iskustvom", objasnila je za YourTango.
Takve emocije često vode do jednog pitanja koje, prema terapeutkinji, nikad ne bismo smjeli postavljati svojim partnerima: "Voliš li me?" ili "Jesam li ti nedostajao/la?"
"Ako je osoba ljuta, mogu se pojaviti riječi: 'Da me voliš, rekao/la bi to bez da te pitam!' Potreba za potvrdom može dovesti do toga da se osoba osjeća još gore jer odgovor partnera, bez obzira na to kako glasi, rijetko pruža stvarno olakšanje", napominje dr. Warren.
Naime, kada partner kaže "da, volim te", osoba može posumnjati u iskrenost, osjećajući da je odgovor prisiljen. Ako partner iskreno kaže "nisi mi nedostajao/la" ili "ne volim te", to očito dodatno pogoršava situaciju.
"Dakle, ovakva pitanja gotovo nikada ne donose zadovoljstvo. Iskreniji način izražavanja nesigurnosti bio bi, primjerice: 'Imam težak dan i osjećam se nesigurno. Trebala bi mi tvoja podrška jer se trenutno borim sa sobom'", zaključila je terapeutkinja.