U SVIJETU se događaju brojne uznemirujuće stvari, a vijesti o njima stižu sa svih strana. Iako možda toga niste svjesni, djeca imaju tendenciju da to na neki način doznaju ili barem naslute da se nešto događa. No dobra je strana da im upravo vi možete pomoći da se osjećaju sigurno i ne budu zabrinuti.
"Roditelji i drugi odrasli uzori poput učitelja i članova obitelji igraju presudnu ulogu u poučavanju djece kako obrađivati teške ili traumatične informacije", rekao je Parker Huston, pedijatrijski psiholog iz Nacionalne dječje bolnice, za HuffPost.
"Bez obzira na to je li riječ o događaju koji izravno utječe na njih ili njihovu zajednicu ili na nešto daleko, roditelji mogu pomoći djeci da se nose s tim situacijama, koje će se nažalost periodično pojavljivati tijekom njihovih života", dodao je.
Pripazite na izlaganje vijestima
"U našim nastojanjima da shvatimo što se događa u svijetu, možda ne shvaćamo koliko su televizija ili drugi izvori vijesti prisutni", istaknula je Rachel Busman, ravnateljica centra Child Mind Institute’s Anxiety Disorders.
Upravo zato je važno ograničiti dječju izloženost medijima.
Ako su djeca prisutna u vrijeme dok gledate uznemirujuće vijesti, pokušajte isključiti televizor i obratite pažnju na ono što oni možda vide na svojim uređajima. Kada su u pitanju starija djeca i tinejdžeri, potaknite ih da ograniče vrijeme provedeno na društvenim mrežama.
Razgovarajte o tome što se događa
Važno je imati vremena za razgovor i biti proaktivan. Uz sve što se u posljednje vrijeme događa u svijetu i popularnost društvenih mreža, mlađe generacije bile su izložene stalnom priljevu negativnih vijesti, koje mogu imati vrlo traumatizirajući i otupljujući učinak ako se ne obrade pažljivo.
"Djeca čuju i vide stvari čak i ako ih pokušamo zaštititi od toga, pogotovo kako stare. Ako ne razgovarate s njima, oni će svoje informacije dobiti negdje drugdje", objasnio je Huston.
Pozvao je roditelje i da si daju malo vremena da prvo sami obrade ono što se događa, ako je moguće, kako ne bi razgovarali o tome prije nego što uspiju skupiti informacije.
Postavljajte otvorena pitanja
Koristite otvorena pitanja kako biste djetetu dopustili da vodi razgovor. Pitajte: "Što znate o tome što se događa? Jeste li što vidjeli ili čuli? Kako se osjećate zbog toga? O čemu zbog toga razmišljaš?"
Budite spremni poslušati što imaju za reći, umjesto da odbacite ili ignorirate ono što misle i osjećaju. Kad ih saslušate, odgovorite iskreno i podrškom.
"Ispravite pogrešne informacije", savjetovao je Busman te dodao: "Djeca popunjavaju praznine kad nemaju sve informacije. Ako ne razumiju u potpunosti što se događa, nježno ispravite te podatke kako bi bili jasni."
"Ako znate da je vaše dijete vidjelo neke uznemirujuće slike, pitajte ga što misli o tome i ima li neka pitanja", savjetuje.
U redu je ako ne znate sve odgovore. Možete zajedno potražiti podatke ako je vaše dijete dovoljno staro ili obećajte da ćete se potruditi sami ih pronaći.
"Recite im da još ne znate odgovor, ali da ćete ih pokušati saznati", predložio je Huston.
Informacije prilagodite dobi
Imajte na umu svoje formulacije i ono što je vaše dijete sposobno obraditi kada govorite o ozbiljnim pitanjima vezanim uz politiku, nasilje ili druge potresne vijesti. Umjesto da vrlo mladom djetetu kažete da je netko, naprimjer, "ustrijeljen" ili "ubijen", možete jednostavno reći da su neke osobe "povrijeđene". Razmislite o tome da pitate učitelja svog djeteta koji način škola koristi za raspravu o tim temama ili za bilo koje stručne resurse koje vam mogu preporučiti.
Uvijek budite iskreni, ali filtrirajte količinu informacija koje dijelite na temelju dobi vašeg djeteta i onoga što ono zna ili može razumjeti.
Potvrdite njihove osjećaje
Za roditelje je presudno istražiti i normalizirati osjećaje svoje djece o zastrašujućim stvarima koje su vidjeli ili čuli. Potaknite djecu da razgovaraju o svojim osjećajima i podijele vlastite osjećaje.
Huston je predložio da se kaže nešto poput: "Trenutno se osjećam vrlo uznemireno, zabrinut sam za ljude na koje je to utjecalo, i ja se bojim."
Upozorio je da nikada ne pristupate senzacionalistički situaciji te da ne koristite riječi poput "prestravljeno", "užasnuto", čak i ako se to tako osjećate u ovom trenutku.
Neka se osjećaju sigurno
Recite im da su unatoč zastrašujućim stvarima koje se događaju i dalje zaštićeni. Naime, djeca se osjećaju bolje kad znaju kako se rješava neka situacija pa im objasnite što odrasli rade kako bi se zaštitili.
Neka to bude poučno
Naprimjer, u slučajevima kada se dogode nasilje i agresija, roditelji bi mogli objasniti svom djetetu da postoje prikladniji načini izražavanja bijesa koji ne uključuju nanošenje štete sebi, drugima ili uništavanje imovine.