MAJČINO mlijeko je najbolja hrana za dojenčad ali ako iz bilo kojeg razloga nije moguća prehrana majčinim mlijekom, postoje pripravci koji zadovoljavaju prehrambene potrebe dojenčeta do navršene prve godine, a i kasnije, do navršene treće godine života.
Koliko puta sam čula utješne riječi poput ovih ali sam i dalje osjećala strah i pitala se hoću li moći dojiti i što ako ne?
Istražujući Internetom, kao što nas i većina radi, naišla sam na puno poučnih stranica i savjeta a posebno „topli“ osjećaj sam imala pregledavajući portal Zdrava Beba.
Zašto? Pa zato jer sam kao mama koja se prvi put susreće s izazovom roditeljstva naišla na jednostavan, poučan i edukativan portal koji je odgovorio na puno mojih pitanja i u konačnici riješio moje dileme i strah.
Što sam naučila?
Dojenje je najbolje za moju bebu, ali ne trebam imati strah i grižnju savjesti ako u jednom trenutku ne budem mogla dojiti. Jednostavno nekada trud i volja nisu dovoljni. Mnoge majke doje svoju djecu do godinu dana ili više. Ipak, postoje one majke koje iz različitih razloga jednostavno nisu u mogućnosti dojiti. Razlozi mogu biti različiti, od bolesti, nepodržavajuće okoline, povratka na posao, postporođajne depresije, manjka edukacije do osobnih razloga koji se nikog drugog ne tiču.
Naučila sam i osnovnu podjelu adaptiranih mliječnih pripravaka prema fazi razvoja i dobi djeteta, a koriste se još i nazivi kao što su adaptirano mlijeko, mliječna formula i razni drugi.
Sada znam da ispravno označavanje hrane propisuju regulatorne agencije pa imamo:
- početnu hranu za dojenčad (za dojenčad od rođenja do navršenih 6 mjeseci, oznaka na pakiranju je broj 1)
- prijelaznu hranu za dojenčad (za dojenčad od navršenih 6 mjeseci, oznaka na pakiranju je broj 2)
- hrana za malu djecu (za djecu od navršene prve do navršene treće godine života, oznaka na pakiranju je broj 3, 4 ili kindermilijeko)
Također portal Zdrava Beba pruža korisne informacije o različitim problemima s kojima se možete susresti ali također nudi i korisne alate kao što su graf razvoja djeteta, izračun termina poroda i plodnih dana i slično.
Kako sada hranim bebu?
Moram priznati da sam Leona dojila punih 7 mjeseci a onda sam morala uvesti dohranu adaptiranim mlijekom. Izbor mliječne formule mi je olakšalo par činjenica:
- Naučila sam da sve formule nisu iste i potražila onu čiji je sastav bliži majčinom mlijeku
- Posavjetovala sam se i sa svojom pedijatricom
- Istražila sam s kojom mliječnom formulom su mame najviše zadovoljne u mojem okruženju
Aptamil - nova generacija dojenačkih mliječnih pripravaka
Aptamil hrana za dojenčad nadahnuta je četrdesetogodišnjm istraživanjem majčinog mlijeka.
Inspirirani majčinim mlijekom, Aptamil stručni tim kompanije NUTRICIA, s više od 500 znanstvenika, temelji svoje inovacije na više od 40 godina istraživanja majčinog mlijeka kao i na više od 120 godina iskustva u istraživanju prehrane od ranog početka života.
Aptamil 2 prikladan je za dojenčad nakon navršenih 6 mjeseci i ne može se davati novorođenčadi.. Koristi se kao nadopuna dojenju ili kao nastavak nakon početne hrane za dojenčad. Uvođenje djelomičnog hranjenja mlijekom za dojenčad može imati negativan učinak na dojenje i zato je važno što dulje dojiti vaše dijete.
Aptamil 2 prijelazna hrana za dojenčad sadrži hranjive tvari * poput onih koji se mogu pronaći u majčinom mlijeku (*omega 3 i 6 masne kiseline).
Sadrži i HMO - oligosaharid humanog mlijeka, HMO 3'-GL dolazi iz jedinstvenog (Lactofidus®) procesa proizvodnje.
A dodatak vitamina C i D doprinosi normalnom funkcioniranju imunosnog sustava.
Važna napomena: Važno je držati se uravnotežene prehrane tijekom trudnoće i nakon poroda. WHO ( Svjetska zdravstvena organizacija) preporučuje isključivo dojenje tijekom prvih 6 mjeseci života i nastavite dojiti što duže. Odluka o uvođenju dodatne prehrane prihvaća se samo prema savjetu medicinskih stručnjaka, na temelju pojedinačnih potreba za rast i razvoj dojenčeta.
Želite znati više? Kliknite ovdje.