Foto: 123rf
SPAVANJE je individualna i osobna funkcija, pa su tako i bebe, kao i odrasle osobe, veće ili manje spavalice. Tek rođena djeca spavaju veći dio dana i gotovo ne prave razliku između dana i noći. Kako dijete raste, noćni ciklusi postaju sve duži, a dnevni odmor sve kraći.
DOB SATI SNA NOĆ
1 mjesec 16 8
6 mjeseci 15 11
12 mjeseci 14 12
Ostali sati su kratki dnevni odmor
Spava li više ako se hrani na bočicu?
Bebe koje se hrane na bočicu noću spavaju više jer im je potrebno više vremena da probave zamjensko mlijeko. No to nikako nije razlog da prestanete s dojenjem. Trebate jedino pravilno nahraniti bebu: pazite da beba posisa cijelu prvu dojku, odnosno da dobije najhranjiviji dio mlijeka, bogat kalorijama i energijom potrebnom za rast djeteta. To će mlijeko zadovoljiti apetit vaše bebe, dok će joj mlijeko koje izlazi na samom početku dojenja utažiti žeđ. Ako beba posisa sve mlijeko iz jedne dojke, odnosno ako dobije najhranjiviji dio mlijeka , noćna dojenja će postati rjeđa.
Miran san i aktivan san
Sasvim ste sigurno promatrali tisuću i jedan put svoju bebu dok spava. Postoji li išta slađe? I kada ste to činili, zasigurno ste se katkad približili i provjeravali diše li doista, jer su uzdasi i izdasi gotovo nečujni, a san veoma miran. U drugim ste prigodama zamijetili da se miče , smiješi ili siše dok spava. Sve je to normalno. Pojasnimo. Dok ne navrše dvije godine, bebe imaju dvije faze sna: aktivan san (jednak REM-u odrasle osobe) i miran san.Miran san karakterizira odsutnost pokreta, disanje i rad srca su spori, koža je blijeda, a oči se ne pomiču ispod kapaka. Tijekom tog dijela sna stvara se hormon rasta. Tijekom aktivnog sna oči se pomiču ispod kapaka, , lice mijenja izraze, kucanje srca i disanje su nepravilniji.
Uspostavite rutinu
Uglavnom, kada beba navrši šest mjeseci, već se može uspostaviti dnevna rutina i osigurati da noću spava isti broj sati. Da bi u tome uspjeli, važno je na vrijeme započeti sa uspostavom rutine. Pritom treba imati na umu da se rutina ne stvara odjednom, to je proces koji traje. Trebamo se pobrinuti da odlazak na spavanje bude uvijek u isti sat. Kako? Pročitajte sljedeće savjete.
Stavljajte bebu na spavanje uvijek u isto vrijeme. Najbolje između 20 i 21 sat. Naučite je da razlikuje svijetlo od mraka, drugim riječima, svietlost i buka tijekom dana (nije potrebno da šapćete, spuštate rolete... ) te mrak i tišina tijekom noći.
Preporučuje se da je naviknete da spava bez svijetla.
Ne izostavljajte rutinsku igru poput priče ili kakve specifične aktivnosti prigodne za odlazak na spavanje (ovisi o dobi djeteta), ili upalite mirnu glazbu prije nego utone u san.
Ostavite na krevetiću kakvu igračku ili lutku koja će zamijeniti vašu prisutnost ili prisutnost tate ako se probudi tijekom noći. Neka to ne bude igračka kojom se igra danju jer je važno da odabranu igračku povezuje s trenutkom odlaska na spavanje. Oprostite se do sutra ujutro i ostavite dijete sa svojom igračkom –lutkom. Osnovno je pravilo da spava u svome krevetiću i da ne zaspi na vašim rukama ili vašem krevetu te da ga poslije prenosite.
Metoda koja djeluje
Sasvim ste sigurno čuli o nekim pouzdanim metodama zahvaljujući kojima će vaš mališan zaspati. Pozivajući se na prethodne dane savjete ovoj metodi treba pribjeći ako naša beba i dalje plače iako smo sve preporuke pomno slijedili. Iako stručnjaci preporučuju da bebu požurimo utješiti čim čujemo njezin plač, nije loše pričekati minutu-dvije i tada poći jer ne pojavimo li se , beba će se osjetiti napuštenom.
Treba poštivati pravila
Nemojte dopustiti da oni koji vam čuvaju dijete postupaju mimo pravila. Ne zaboravite da pravila postavljate vi i vaš partner pa se pobrinite da se i poštuju, uzalud vam trud ako baka i djed kada dođu na čuvanje preskoče sve rituale. Beba neće ništa razumjeti i više je nitko neće moći uspavati.