KINESKI plan koji bi trebao navesti dječake da se više bave sportom i postanu muževniji otvorio je raspravu između onih koji zagovaraju veću raznolikost i onih koji podržavaju muževno društvo.
Kinesko ministarstvo obrazovanja priopćilo je da planira povećati broj nastavnika tjelesnog odgoja i ponovno uvesti održavanje tog predmeta u teretanama kako bi "ojačali" dječake.
Plan je zapravo reakcija na prijedlog jednog člana Kineske narodne političke konferencije, vladinog savjetodavnog tijela, koji je u svibnju prošle godine zatražio pomoć za dječake koji su postali previše nježni, plašljivi i ženstveni nakon što su ih uglavnom školovale učiteljice, kažu iz ministarstva.
Plan ministarstva je na društvenoj mreži Weibo, kineskoj inačici Facebooka, do srijede skupio 1.5 milijardi pregleda.
"Teško je zamisliti kako bi ženstveni dječaci mogli braniti svoju zemlju", smatra jedan korisnik Weiba.
Kao i u većini azijskih zemalja, u Kini vlada tradicionalna predrasuda da pripadnici muškog spola moraju biti snažni, a desetljeća politike jednog djeteta dovela su do toga da neki roditelji razmaze svoje sinove.
Međutim, neki imućni roditelji zabrinuti su da su njihovi sinovi previše krhki pa ih šalju u privatne kampove u kojima prolaze kroz vojnički režim koji ima za cilj pretvoriti ih u "prave muškarce".
"Ovaj prijedlog nije u skladu s rodnom ravnopravnošću i raznolikošću jer smatra da je ženstvenost negativna i opasna, dok muškost koristi kineskoj naciji", rekla je feministica Li Jun za Reuters.
Yang Li (25), menadžer marketinga iz Pekinga, smatra da će plan dovesti do još više maltretiranja. Naime, njega je učitelj jednom upozorio da ne šeće školskim dvorištem kao model na pisti.
Državni mediji pokušavaju smiriti strasti pa su ovoga tjedna objavili izvještaje prema kojima "određeni temperamenti i osobine ne bi trebali biti povezani s bilo kojim spolom".
Novinska agencija Xinhua, citirajući stručnjake, kaže da se muškost ne bi trebala graditi naglašavanjem rodnih razlika, već razvijanjem zdrave tjelesne građe i unutarnje snage.