UOBIČAJENO je da se trudnica brine zbog mogućeg pobačaja ili komplikacija, barem na početku svoje trudnoće.
To je razumljivo uzimajući u obzir zapanjujuće statistike koje stručnjaci često ističu - da se pobačaji u prvom tromjesečju događaju u približno 10% potvrđenih trudnoća i da 30% do 40% svih začeća završi pobačajem.
Rizik od pobačaja
Sve u svemu, ako već imate jedno ili više djece, možda se nećete morati toliko brinuti, tvrdi studija objavljena u magazinu British Medical Journal. U ovom su istraživanju britanski istraživači ispitivali učinke prethodnih trudnoća na rizik od pobačaja u sljedećoj trudnoći.
Otkrili su da je kod žena čija je prethodna trudnoća završila živorođenim djetetom rizik od pobačaja sljedeći put samo 5% (1 od 20). Ako su sve prethodne trudnoće imale pozitivan ishod, rizik je bio još niži i iznosio je 4% (1 od 25). Očito, rizik od pobačaja nikada neće biti nula. Ali može biti ohrabrujuće znati da spadate u skupinu s manjim rizikom.
Glavni uzroci pobačaja
Kromosomske abnormalnosti
Abnormalnosti u obliku maternice
Zlouporaba droga
Infekcije (na primjer, rubeola, parvovirus B19, citomegalovirus)
Zdravstvena stanja majke poput pretilosti, visokog krvnog tlaka, dijabetesa ili autoimunih bolesti
Korištenje određenih lijekova
Problemi s posteljicom
Pušenje
Čimbenici koji nisu povezani s pobačajem
Često ne možete učiniti ništa da spriječite pobačaj, kao u slučaju kromosomskih abnormalnosti. Međutim, neke čimbenike rizika od pobačaja moguće je izmijeniti, poput pušenja ili uzimanja droga i alkohola tijekom trudnoće, navodi Very Well Family.
Pored navedenih čimbenika puno se govori i o stvarima koje nemaju nikakve veze s pobačajem (naravno, ako je riječ o trudnoći bez komplikacija), uključujući sljedeće:
Depresija
Emocionalni stres
Vježbanje
Naprezanje
Seks
Strah
Začinjena hrana