Ne krivite hranu: Za pretilu djecu krivi su upravo ovakvi roditelji

Foto: Instagram

IMA li odgoj izravne veze s debljinom (sve deblje) djece?

Ima, naravno da ima. Dokazano je to već puno puta, s raznim istraživanjima, a mogli bi i logično zaključiti da su po tom pitanju najkritičnija djeca koja se hranom tješe i ona koja imaju potpunu slobodu jesti samo ono što žele. A to je najčešće nezdrava hrana u kombinaciji s cjelodnevnim igranjem igrica.

No, čak je i takva "sloboda" u manjoj mjeri krivac za pretilost djece, a veći je onaj stresni faktor kojeg kod djece potiču strogi i nepravedni roditelji. Taj je rizik danas povećan na čak trećinu djece, a o tome je rađeno nekoliko istraživanja.

Prvo je temeljeno na podacima o 37.577 djece mlađe od 11 godina, tj. na upitnicima koje su njihovi roditelji ispunili, o načinu na koji ih odgajaju. Klasificirane stilove odgoja znanstvenici su zatim usporedili s indeksima tjelesne mase djece te je znanstvenica Lisa Kakinami, sa Sveučilišta McGill u Montrealu, zaključila: "Najmanju šansu za pretilost imaju djeca koja odrastaju u ravnoteži pravila i iskazivanja ljubavi, a najveću djeca kojima je takva ravnoteža uskraćena".

Djecu treba učiti i ohrabrivati od malena da jedu zdravu hranu, ali nikako ne treba koristiti tzv. "diktatorski pristup". "Iako ova otkrića djeluju iznenađujuće, lekcija koju učimo jest da dozvolimo djeci da budu dio procesa koji dovodi do odluke kada je u pitanju hrana", dodao je dr. David Haslam, predsjednik Nacionalnog foruma za pretilost.


Nešto slično otkrili su nedavno i znanstvenici s Bostonskog sveučilišta gdje su zaključili kako su stroge majke, pet puta češće imale gojazno dijete koje je do početka školovanja već patilo od prevelike tjelesne težine. No, čak ni one nisu jedine krive. Njihova djeca imaju pet puta veće šanse da će biti pretila, a dva puta češće to će doživjeti i djeca mama koje su popustljive te one koje namjerno zanemaruju svoju djecu.



Jedino su fleksibilne mame, čvrste, ali pravedne ruke, prozvane onima koje će znate dobro odgojiti dijete i pritom mu usaditi zdrave životne navike.

To istraživanje, koje je objavljeno u američkom časopisu Pediatrics, rađeno je na uzorku od 872 obitelji, a gdje je zaključeno:

"Da bi djeca živjela u zdravom okruženju i stekla zdrave navike, treba im omogućiti najbolji balans zdrave hrane, zdrave aktivnosti i zdravih emocija.

Ako su djeca prepuštena samo onom što djeca žele, teško ćete ih naučiti ono što je stvarno dobro za njih, a ako ćete pak biti prestrogi, bez pravednosti, očekujte da će dijete patiti zbog stresa koji je neminovan u takvom okruženju te će tražiti utjehu u nekoj krajnosti". 

Naravno, ovo se ne tiče djece koja se abnormalno debljaju zbog zdravstvenih problema.

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.