MNOGI roditelji znaju kako je "prisiljavanje" djece da konzumiraju određene namirnice prava borba. Potrošite vrijeme i trud pripremajući nutritivno bogat obrok za cijelu obitelj, samo da djeca na kraju taj obrok ne žele ni probati, već bi radije jeli nešto brzo i nezdravo.
Kao i kod odraslih, važno je da djeca jedu zdrave namirnice koje pozitivno utječu na njihovo cjelokupno zdravlje, a time i razvoj. Djeca posebno moraju redovito konzumirati voće i povrće, tvrdi pedijatar dr. Andrew Elliston za Parade. "Što je hrana raznovrsnija u kategorijama i bojama, to bolje, jer različite vrste voća i povrća sadrže različite vitamine i mikronutrijente koji su često povezani s bojom namirnice", objašnjava on.
Djeca bi u svakom obroku trebala jesti voće ili povrće
S njime se složila i pedijatrica dr. Natasha Agbai, koja savjetuje da roditelji djeci u obroke svaki dan dodaju voće ili povrće, naglašavajući: "Ove namirnice su bogate nutrijentima i vlaknima te nude razne esencijalne vitamine i minerale koji podržavaju rast i razvoj djeteta. Konzistentno uključivanje voća i povrća ne samo da pomaže u ispunjavanju dnevnih prehrambenih potreba, već i jača zdrave prehrambene navike od malih nogu."
Poput dr. Ellistona, dr. Agbai tvrdi da je važno da roditelji djeci neprestano serviraju različite namirnice u obrocima, te da voće i povrće pokušavaju servirati u različitim oblicima: od sirovih, kuhanih na pari, pečenih ili pripremljenih u smoothieju. Sve je to važno kako bi se djeci omogućilo otkrivanje novih okusa i tekstura.
Također, pedijatrica smatra kako nije potrebno djeci servirati posebne obroci u odnosu na ostatak obitelji. "Pripremanje odvojenih 'dječjih' jela može poslati poruku da dječje preferencije uvijek trebaju imati prednost ili da 'moraju' jesti drugačiju hranu. Umjesto toga, pokušajte obiteljske obroke organizirati tako da svi dijele isto nutritivno uravnoteženo jelo. Uvijek uključite nešto za što znate da dijete voli, ali nemojte se ustručavati dodati i nešto što je možda izazov za njihove okusne preferencije", savjetuje dr. Agbai za Parade.
Raznolika hrana bogata nutrijentima ključna je za podršku dječjem rastu. Pedijatri tvrde kako postoje tri vrste hrane koje su najzdravije i koje bi na dječjem jelovniku u nekom obliku trebale biti svaki dan.
Cjelovite žitarice
Djeca često ne unose dovoljno vlakana, a uvođenje više cjelovitih žitarica u prehranu može pomoći u ispunjavanju te potrebe.
"Vlakna su čest nutrijent koji djeci nedostaje. Čak devet od deset djece ne unosi preporučeni dnevni unos vlakana prema Institutu za medicinu", kaže dr. Agbai i dodaje: "Nedostatak vlakana može uzrokovati probleme poput zatvora. Američka pedijatrijska akademija preporučuje da djeca unesu najmanje pet grama vlakana više od svoje dobi. Na primjer, sedmogodišnjak bi trebao unositi oko 12 grama vlakana dnevno."
Primjeri namirnica koje su odlične cjelovite žitarice su zob, kvinoja, bulgur, smeđa riža, proso i pir. Jednostavna zamjena obične tjestenine, tortilja ili bijelog kruha verzijama od cjelovitih žitarica može pomoći. Pripremanje zobene kaše ili tosta od cjelovitog kruha za doručak još je jedan način za uvođenje ovih namirnica u prehranu.
Zeleno listano povrće
Dr. Elliston navodi zeleno lisnato povrće kao jednu od najbogatijih namirnica koje djeca mogu jesti. Osim što je zeleno lisnato povrće bogato vlaknima, sadrži i niz nutrijenata koji podržavaju rast, uključujući folnu kiselinu i željezo.
S obzirom na to da mnoga djeca ne vole jesti zeleno lisnato povrće, roditelji ga mogu "sakriti" dodavanjem u tjesteninu i slično, ali pedijatar smatra kako je neku djecu jako teško potaknuti da uopće jedu povrće. U tom slučaju, savjetuje da im se umjesto povrća ponudi više voća.
"Ako dijete jede razne vrste voća, dobiva mnogo potrebnih nutrijenata. Briga o zdravlju djeteta koje ne jede gotovo nikakvo povrće, ali zato jede različite vrste voća, puno je lakša jer znam da unosi dovoljno važnih nutrijenata", pojašnjava on za Parade. Ipak, želi naglasiti kako voće nije isto što i voćni sok te savjetuje roditeljima da davanje voćnog soka djeci ne smatraju jednakovrijednim jedenju voća.
Jaja
Još jedna važna namirnica za rast djece na popisu dr. Ellistona su jaja. Ona su bogat izvor proteina, kolina (važnog za razvoj mozga i zdravlje kostiju), folne kiseline (važna za mozak i imunološki sustav), fosfora (podržava zdravlje kostiju) i luteina (ključan za vid). Jaja također sadrže vitamine A, D, E i B skupine, prenosi Parade.
Pedijatri ističu kako su svjesni da je neku djecu vrlo teško potaknuti da jedu određene namirnice, ali savjetuju roditeljima da ne odustaju prelako.
"Istraživanja pokazuju da čak i odrasli trebaju probati novu namirnicu dvadesetak puta prije nego što je stvarno zavole, a djecu je teško nagovoriti čak i na jedan ili dva pokušaja. Preporučujem roditeljima da samo nastave nuditi raznoliku hranu i modeliraju zdrave prehrambene navike za svoju djecu", ističe dr. Elliston.
Pedijatrica dr. Agbai smatra kako roditelji trebaju biti primjer djeci kada je u pitanju prehrana. "Djeca će vjerojatnije isprobati nove namirnice ako vide da roditelji uživaju u njima. Na primjer, 'ukrasti' malo brokule s tanjura vašeg djeteta jer je 'tako dobra', može im pokazati koliko uživate u zdravoj prehrani", pojašnjava ona.