Moderna djeca odrastaju uz internet, pametne televizore i mobitele, dok se knjige zanemaruju. Društvo često sugerira da djeca koja gledaju TV ili koriste tehnologiju, ne mogu biti čitatelji, no to nije istina. Evo nekoliko savjeta za poticanje djece na čitanje.
Nemojte ih prisiljavati na čitanje
"Ponekad moja djeca ne žele čitati. Čitam najmanje 50 knjiga godišnje, a ponekad ni ja nemam volje za čitanje. Nekad želim samo gledati trivijalne emisije, piti gazirane sokove i jesti slatkiše - i to je u redu", navodi Laura Forrest Hopfauf za Motherly.
"Tjeranje na čitanje kad nemaju volje neće ih učiniti sretnima, niti će ih natjerati da zavole čitanje. Čitanje svaku večer prije spavanja može postati dio rutine, ali ostatak dana ovisi o njima. Omogućavanje izbora pomaže im da čitanje vide kao dio života, a ne kao obvezu", kaže.
Pokažite im da i vi čitate
Djeca vide kada roditelji čitaju. Kada oni gledaju televiziju, možete sjesti pored njih i čitati knjigu.
"Često listaju moje časopise i komentiraju odjeću, hotele i plaže. Znaju da je čitanje dio mene, poput kuhanja ili vježbanja. Zato i oni žele čitati. Moje djevojčice često uzimaju moje knjige, čak i moja 18-mjesečna kći. Listaju ih s takvom radošću i ponosom, tvrdeći da čitaju kao mama", navodi Laura.
Idite u knjižnicu
"Knjižničari su kreativni i pronalaze načine kako oživjeti knjige. Kad smo čitali o sviscima, izrađivali smo jednog koji iskače iz papirnate čaše. Djeca su to toliko voljela da su jedva čekala vratiti se na čitanje u knjižnici. Knjižnice ih, također, uče zajedništvu, raspravama i sklapanju novih prijateljstava", objašnjava Laura.
Koristite interaktivne knjige
Knjige za mališane često imaju taktilne elemente poput gumba ili zakrpa različitih tekstura. "Moje trogodišnje dijete može povezati gumbe s pričom, dok 18-mjesečna kći voli dirati stranice s krznom, izbočinama ili ljepljivim medom. Ovakve knjige omogućuju im neovisno istraživanje bez moje pomoći", kaže.
Čitajte što vole, čak i ako je ista knjiga iznova i iznova
Ponavljajte djeci knjige koje vole. Čitanje njihovih omiljenih knjiga iznova daje im osjećaj vlasništva nad čitanjem, pomaže im povezati priču i uživati u čitanju. "Često čujem kako moja starija kći sama ponavlja priče koje sam joj čitala stotinu puta, dok mlađa lista slikovnice imitirajući znakove koje smo zajedno radili", zaključuje Laura.