Pet osobina smirenih roditelja, prema edukatorici za odgoj

Foto: Pexels

Roditeljstvo je izazovno i neizbježno donosi trenutke stresa i napetosti. Svaki roditelj ponekad izgubi kontrolu, a ideja savršenog roditelja je nerealna i nepotrebna. Dobar roditelj ne nastoji biti bezgrešan, već svjestan svojih postupaka i spreman na prilagodbu, objašnjava edukatorica za roditeljstvo i psihologinja, Jaimie Bloch.

"Svi smo mi ljudi, pa tako i roditelji. Stoga je sasvim normalno da nas djeca ponekad izazovu i da izgubimo strpljenje. Ja sam dječja psihologinja i sama sam osjetila potrebu da izgubim kontrolu, iako znam da vikanje ili impulzivna reakcija neće pomoći mojoj kćeri da nauči samokontrolu, niti će joj pružiti osjećaj sigurnosti potreban za smirenje", istaknula je u nedavnoj objavi na Instagramu.

Najbolji roditelji razumiju da svi griješe i da je dio roditeljstva upravo učenje iz tih grešaka. Ono što ih čini dobrima jest sposobnost da priznaju kada pogriješe i da pokažu djeci važnost isprike, što doprinosi boljoj komunikaciji i razumijevanju u obitelji. Osim toga, smireni roditelji redovito prakticiraju nekoliko ključnih navika koje podržavaju skladan i zdrav odnos s djecom. Bloch je istaknula pet navika i osobina smirenih roditelja.

  1. Brinu o sebi: "Brinuti o sebi najvažnija je stvar koju možete učiniti kao roditelj. To uključuje poboljšanje svoje rutine spavanja, odabir zdrave prehrane i redovito kretanje", tvrdi psihologinja.
  2. Slušatelji su umjesto odgovarača: To znači aktivno slušati, usmjeriti pažnju na djecu te koristiti verbalne i neverbalne znakove kako bismo im pokazali da ih slušamo.
  3. Potvrđuju vlastite osjećaje: "Važno je priznati kako se osjećate. Ako trebate pauzu, osvijestite si to i priznajte tu potrebu", savjetuje Bloch.
  4. Postavljaju granice: Postavljanje jasnih i dosljednih granica smanjuje sukobe i olakšava mirno reagiranje.
  5. Uzimaju si trenutke za smirenje kada je to potrebno: "U trenucima kada je teško ostati smiren, ako osjećate da vas preplavljuje ljutnja ili stres, odmaknite se i recite djeci da trebate trenutak za smirenje", kaže psihologinja.

"Da bi naša djeca naučila samoregulaciju i bila otvorena za razvojno učenje, moramo prakticirati smiren pristup roditeljstvu. Kaotično okruženje ne pomaže djeci da uče niti da se osjećaju sigurno. Istina je da, što smo mi kao roditelji manje emocionalno uravnoteženi i stabilni, to je veća vjerojatnost da ćemo reagirati impulzivno na djecu, dopuštajući njihovim emocijama da nas preplave i stvarajući još više kaosa umjesto mira u situaciji", zaključuje Bloch.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.