POSTOJI puno prednosti rađanja na sve četiri ili u čučnju. Istraživanja su pokazala da se zdjelica može više raširiti kada je žena u čučnju ili oslonjena na ruke i noge, što zapravo skraćuje porođaj.
Logično je zapitati se kako je došlo do toga da žene uopće rađaju u tom položaju?
Žene u zapadnjačkim kulturama već preko 200 godina rađaju na leđima, a glavni krivac za to je francuski kralj Luj XIV.
“Prije tog vremena zabilješke pokazuju da je najrašireniji bio uspravan položaj”, piše profesorica Lauren Dundes za studiju objavljenu u American Journal of Public Health.
Kralj Luj XIV. imao je 22 dvoje djece. Za to je imao dobar razlog, morao je osigurati nasljednika prijestolja. No volio je gledati kako njegove žene rađaju.
Kako pojašnjava Dundes, “Louis je uživao gledati žene koje rađaju, frustrirao ga je prikriveni pogled na porođaj kada se on odvijao na stolici za tu svrhu”. Zbog toga je inzistirao na tome da žene leže na leđima, kao i da muške primalje prisustvuju porođaju.
Učenjaci tvrde da je Luj XIV. volio gledati porođaj iz perverznih razloga, navodi se u studiji. Na široke mase je možda utjecao kralj koji je aktivno promicao taj položaj na porođaju i tako se ideja proširila svijetom.
“Utjecaj kraljeve politike nije poznat, ali njegovo ponašanje i postupci morali su se u određenoj mjeri preslikati na stanovništvo”, dodaje Dundes.
Od tog vremena ovaj položaj je dominantan usprkos nedostacima. I danas se koristi u zapadnim kulturama.