Privatni vrtić bez obavijesti povećao cijenu, roditelji ljuti: "To im nije prvi put"

KAD su doznali da gradovi Samobor i Sveta Nedelja povećavaju iznos subvencije za dječje vrtiće, roditelji iz tih gradova očekivali su financijsko olakšanje. Umjesto toga, uslijedio je hladan tuš. Privatni vrtić Osmijeh povećao je ekonomsku cijenu, a o tome roditelje nije ni obavijestio.

"Dosad je ekonomska cijena vrtića bila 389.27 eura. Vrtić je jednoj mami odgovorio na mail krajem listopada da je već od rujna, dakle retroaktivno, ekonomska cijena vrtića 590 eura te da roditelji, i uz povećane subvencije, plaćaju istu cijenu kao i dosad", ispričao nam je jedan roditelj polaznika Dječjeg vrtića Osmijeh.

Roditelji nam kažu da odluka o promjeni ekonomske cijene vrtića nije poslana roditeljima niti je oglašena na oglasnoj ploči vrtića ili na službenoj internetskoj stranici. Štoviše, iako je ekonomska cijena povećana u rujnu, 31. listopada na stranici vrtića i dalje je bio naveden "stari" iznos od 389.27 eura.

"Ne živimo u zabludi i ne mislimo da ćemo vrtić plaćati 50 eura, ali ovakvo nekomuniciranje s roditeljima i netransparentno podizanje cijena apsolutno je neprihvatljivo. Mišljenja smo da vrtić Osmijeh također živi u zabludi i smatra da su gradske subvencije pomoć isključivo vrtićima umjesto roditeljima ili barem i jednima i drugima. Naši gradovi očito ne mogu dovoljno podići subvencije koliko privatni vrtići mogu podizati svoje cijene", piše u e-mailu koji su roditelji polaznika poslali ravnateljici Dječjeg vrtića Osmijeh i gradovima Samoboru i Svetoj Nedelji.

Ovo nije prvo povećanje cijene.

"To se događalo i prošle godine, nekoliko puta, a i početkom ove godine. Razlog je bila inflacija, rat u Ukrajini, podizanje plaća odgojiteljicama i kupovina novih stolaca za djecu", ističu roditelji.

"Uprava vrtića nam je lagala"

Dječji vrtić Osmijeh ima podružnice u Samoboru i Svetoj Nedelji. Roditelji stotinjak polaznika bijesni su.

"Mi, kao roditelji, od strane vrtića smo zatraženi da potpišemo peticiju prema Gradu za povećanje subvencija, a roditelji su potpisali jer im je nekoliko puta rečeno da će se povećanjem subvencija smanjiti cijena vrtića. Nije se umanjila, dapače. Dakle, uprava vrtića nam je lagala. Želimo naglasiti da je neto dobit ovog vrtića prošle godine bila oko 90.000 eura te smo zaista mišljenja da ove godine podizanje plaća ili bilo kakvi dodatni troškovi trebaju ići iz dobiti vrtića", kažu.

Za pomoć su se obratili i Gradu Sveta Nedelja, koji od 1. listopada 2024. subvencionira cijenu vrtića iznosom od 300 eura mjesečno po djetetu. Do 30. rujna 2024. subvencija je iznosila 190 eura.

"Grad kao takav ne može utjecati na osnovnu cijenu vrtića koju određuje osnivač. Međutim, osnivači obrazlažu povećanje cijene rastom plaća odgojiteljima", odgovorili su iz Grada.

Ravnateljica šuti

Ravnateljici Dječjeg vrtića Osmijeh Mariji Mutić poslali smo upit o tome zašto je vrtić povećao ekonomsku cijenu, zašto o tome nisu obavijestili roditelje, na koji način pravdaju ovo poskupljenje i mogu li jamčiti da se ekonomska cijena vrtića više neće povećavati. Mutić nam je odgovorila da će se očitovati do petka, ali do zaključenja članka to nije učinila.

Roditelji smatraju da se njihov novac troši netransparentno. "Osim tjelesnog, u vrtiću nema nikakvog dodatnog programa. Sve dodatne aktivnosti u vrtiću, poput glazbenog i engleskog, plaćamo dodatno. Predškolci imaju predškolu svaki drugi tjedan jer ne mogu organizirati adekvatan rad svaki tjedan zbog prevelikog broja djece", otkrivaju.

Međutim, strahuju da je ugrožena i sigurnost njihove djece. Poslali su nam fotografiju ograde na kojoj se vidi da je pričvršćena užetom.

"Ako netko zaboravi staviti zasun, djeca mogu izaći na ulicu. Ista stvar je u Samoboru - vrtić je na glavnoj cesti prema Samoboru, a jedino što djecu dijeli od prometnice je zasun. Dvije godine molimo da se pričvrste ormarići nakon što je jedan pao na dijete. Tražili smo certifikat za dječje sprave u dvorištu vrtića, za koje nam se čini da nisu certificirane za korištenje u dječjem vrtiću ili bar nisu pravilno postavljene (konstrukcija nije pravilno učvršćena)", nabrajaju nam.

"Nećemo plaćati razliku od povećanih subvencija do ekonomske cijene vrtića"

Do eventualnog rješenja roditelji su krenuli u "štrajk".

"U vrtiću nas traže da donosimo potrošni materijal, poput papirnatih i vlažnih maramica te papirnatih ručnika. Na to više ne pristajemo. Također, dok se ovo ne riješi, roditelji iz obje podružnice vrtiću će za redovni program naše djece uplaćivati razliku od povećanih subvencija do ekonomske cijene vrtića. Jedino što u ovom vrtiću vrijedi pohvaliti su predivne odgojiteljice koje se istinski trude oko naše djece", zaključuju za Index.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.