Psihologinja objasnila zašto bi roditelji češće trebali djeci govoriti "ne"

Foto: Shutterstock

Iako bi većina roditelja učinila sve da njihova djeca budu sretna, nekad je važno reći "ne".

"Reći 'ne' našoj djeci važan je način da im pokažemo da ih volimo", rekla je psihologinja Becky Kennedy u nedavnoj epizodi svog podcasta o roditeljstvu Good Inside.

Popuštanje može nenamjerno narušiti granice koje pomažu djeci da nauče što je prikladno ponašanje.

"Naravno, važno je da moja djeca osjete da su njihove želje i potrebe cijenjene, ali to je zapravo neovisno o tome kažem li im 'da' ili 'ne' u određenoj situaciji", napomenula je Kennedy. Navodi da nije dobro ako djeca svoju vrijednost povezuju s time da im se uvijek udovoljava, piše CNBC.

Učenje suočavanja s razočaranjem

Reći djeci "ne" pomaže im razviti strpljenje i nositi se s razočaranjem. Istraživanja pokazuju da djeca bez tih vještina mogu imati problema s ambicijom i motivacijom kao odrasli. Kennedy, majka troje djece, priznaje da i njena djeca ponekad izgube kontrolu kada im nešto uskrati. Savjetuje roditeljima da ostanu dosljedni i čvrsti, iako to ponekad može biti izazovno.

Postavljanje granica

Glavni zadaci roditelja su postavljanje granica za zaštitu djece, učenje važnih vještina te razumijevanje njihovih osjećaja za izgradnju povjerenja, kaže Kennedy. Smatrajte svako teško "ne" uspjehom. Kada dijete negativno reagira, slušajte ga i pružite podršku uz riječi poput: "Vjerujem ti." Potom ponovno ojačajte granicu. Ovaj proces gradi povjerenje i očekivanja te pomaže emocionalnom razvoju djece, ključnom za njihove životne vještine.

"Ako djeca nauče povezivati svoju vrijednost s dobivanjem onoga što žele, riskiramo odgojiti razmaženo dijete", zaključila je Kennedy.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.