Psihologinja: Ovo je pet najčešćih znakova koji razotkrivaju toksične roditelje

Foto: Pexels

PSIHOLOGINJA dr. Ramani Durvasula za portal Make It podijelila je pet znakova koji otkrivaju toksične roditelje. Naime, roditeljstvo je svima izazovno i rijetko tko u apsolutno svakom trenutku djetetovog odrastanja zna točno što mu je činiti. Pogreške su sastavni dio našeg života pa samim time i odgoja.

No psihologinja objašnjava kako određenim postupcima toksični roditelji mogu uzrokovati probleme djetetu u kasnijoj dobi, a evo kako ih najlakše prepoznati.

Hvale se isključivo uspjesima svoga djeteta

Toksični roditelji često će se hvaliti djetetovim uspjehom kao da je njihov, dok će svaku njegovu pogrešku oštro osuđivati, objašnjava psihologinja. Kako govori, upravo su toksični roditelji oni koji svoje dijete vide kao određeni "nastavak'' samog sebe, a ako nešto ne uključuje djetetova postignuća, roditelj dijete često ignorira i odbacuje te za njega nije zainteresiran. Isto tako, toksični roditelji vrlo se često srame djetetove potrebe za povezivanjem ili potvrđivanjem i umjesto toga vide ih kao alat za ispunjavanje vlastitih potreba.

Smetaju im djetetove emocije

Toksični roditelji su često ljutiti i agresivni kada se osjećaju razočarano ili frustrirano. Njihove se reakcije mogu manifestirati kao vikanje, iznenadni napadaji bijesa ili, u težim slučajevima, fizičko nasilje, objašnjava dr. Durvasula. S druge strane, dječje emocije toksičnom roditelju itekako smetaju te ih čine dodatno nervoznima. Često govore djetetu da ''prestane plakati'' i slične fraze, dok se pritom ne libe otvoreno iskazivati vlastite frustracije.

Svoje potrebe uvijek stavljaju na prvo mjesto

Svaki roditelj vrlo dobro zna da su u većini slučajeva potrebe djeteta najvažnije, ali toksični roditelji očekuju od svoje djece da se žrtvuju kako bi oni mogla raditi ili imati što god požele, objašnjava psihologinja te dodaje kako toksični roditelji nikada dijete ne doživljavaju kao prioritet.

Imaju ''najdraže'' dijete

Za razliku od većine roditelja koji će vam reći da svako od svoje djece vole podjednako, toksični roditelji vrlo često imaju favorita i to ne skrivaju. Uglavnom je to dijete koje je najposlušnije ili njima najviše slično, naglašava psihologinja. Zbog toga se ostala djeca mogu osjećati nelagodno i psihički nesigurno, a također vrlo često pogrešno smatraju da se moraju složiti s roditeljem kako bi ga impresionirali ili zadobili njegovu pažnju.

Prebacuju krivnju na svoju djecu

Toksični roditelji imaju naviku izbjegavanja odgovornosti za vlastite pogreške pa umjesto sebe uvijek krive svoju djecu. Znaju biti izrazito okrutni u svojim optužbama i prebacivanju krivnje, a upravo je to jedan od najčešćih razloga zbog kojih se djeca toksičnih roditelja osjećaju nesigurno. Naime, kako vrijeme prolazi, djeca toksičnih roditelja ove komentare počinju shvaćati ozbiljno, a njihovo se mišljenje o njima samima formira prema razmišljanju roditelja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.