VEĆINA nas zna barem jednu savršenu filmsku scenu u kojoj cijela obitelj sjedi za stolom i doručkuje, ali u stvarnom životu takvi prizori su rijetki. Ipak, postoji barem šest razloga zbog kojih bismo to trebali prakticirati. Zajedničko jedenje ima višestruke prednosti za djecu, a neke od njih donosimo u nastavku.
1. Djeca se uče lijepom ponašanju
Djeca oponašaju svoje roditelje, uključujući njihova ponašanja. Roditelji tijekom zajedničkog jedenja mogu djeci pokazati kako se pravilno ponašati za stolom. Osim toga, kroz obiteljske obroke djeca mogu usavršavati društvene i komunikacijske vještine.
2. Djecu čini boljom u školi
Djeca koja jedu s roditeljima dobivaju bolje ocjene od one koja jedu sama, pokazala je jedna studija. To je vjerojatno zato što obroci koje roditelji poslužuju imaju veću nutritivnu vrijednost i, posljedično, daju više vitamina.
3. Djeca zdravije jedu
U pravilu, zajedničko jedenje dovodi do zdravijeg izbora hrane. S druge strane, jedenje izvan kuće potiče lošije prehrambene navike. Djeca koja jedu zdrava i hranjiva jela imaju manju vjerojatnost da će u tinejdžerskim godinama biti pretila.
4. Djeca se lakše otvaraju
Ugodno obiteljsko okupljanje pomaže djeci i tinejdžerima da otvorenije razgovaraju o svojim osjećajima. Jedno istraživanje pokazalo je da su mladi iskusili bolju roditeljsku komunikaciju dok su jeli s roditeljima.
5. Djeca jačaju samopouzdanje
Zajedničko jedenje stvara osjećaj pripadnosti. To također podiže samopoštovanje djece zbog društvenog angažmana. Tinejdžeri koji jedu u društvu obitelji su na kraju manje depresivni, jer im je lakše otvoriti se dok dijele hranu sa svojim najbližima.
6. Djeca postaju samostalnija
Roditelji svoju djecu mogu uključiti u pripremu obroka. Odlazak u kupovinu, planiranje obroka ili kuhanje izvrsni su načini da naučite svoju djecu da budu samostalnija. Osim toga, pomoći će im da budu oprezniji s novcem i omogućiti im da nauče koje vrste hrane trebaju odabrati.