Šest znakova da bi dijete moglo biti žrtva nasilja na društvenim mrežama

Foto: Shutterstock

NASILJE na društvenim mrežama ili cyberbullying sve je češći problem u svijetu. Osim toga, upravo je to pojava koja zabrinjava velik broj roditelja, a tehnologija je samo doprinijela tome da djeca budu žrtve zlostavljanja u školi i izvan nje. Iako mnogima od nas uznemiravanje na internetu nije strano - četiri od 10 odraslih osoba bile su izložene online uznemiravanju - to nije nešto što želimo da iskuse naša djeca.

Kako objašnjavaju psiholozi, učinci nasilja na društvenim mrežama mogu biti izuzetno štetni za dijete, kako za njegovo fizičko tako i za njegovo mentalno zdravlje. Srećom, postoje znakovi zahvaljujući kojima roditelji mogu prepoznati da je njihovo dijete izloženo nasilju na internetu, točnije na društvenim mrežama. Oni podrazumijevaju sljedeće:

  • nagle promjene raspoloženja
  • povlačenje u sebe
  • izbjegavanje obitelji ili prijatelja
  • nervozu nakon korištenja digitalnih uređaja
  • promjene apetita
  • impulzivnost ili agresiju.

Iako ovi znakovi sami po sebi ne trebaju značiti da dijete ima problema s nasiljem na društvenim mrežama, stručnjaci upozoravaju kako ih roditelji ipak ne bi smjeli ignorirati. Isto tako, postoje i određeni načini na koje roditelji mogu spriječiti buduće zlostavljanje.

To prvenstveno uključuje blokiranje nasilnika. Naime, većina digitalnih uređaja danas ima napredne postavke koje omogućuju elektroničko blokiranje e-maila, poruka ili tekstova određenih osoba. Isto tako, roditeljima se preporučuje da djetetu ograniče pristup tehnologiji, ali i kontroliraju njegovo korištenje društvenih mreža.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.