Foto: Splash/Instagram
PSIHOLOZI su relativno brzo shvatili da prekomjerno korištenje tehnologije može loše utjecati na tinejdžerske mozgove.
Steve Jobs i Bill Gates shvatili su isto, jer su svoju djecu nastojali odgajati što dalje od pametnih telefona i tableta, a nedavno je objavljena i knjiga "Screen Schooled: Two Veteran Teachers Expose How Technology Overuse is Making Our Kids Dumber", koja kaže isto to: "Pametna tehnologija odlična je stvar, ali prekomjerno korištenje, pogotovo u svrhu zabave i druženja, može 'zaglupiti' djecu".
O tome je nedavno izašao veliki članak u Business Insideru, gdje je ova teza potkrijepljena rezultatima istraživanja koji kažu da se kod djece osmih razreda, koja učestalo koriste društvene mreže, može pojačati šansa od depresije za velikih 27 posto. Osim toga, spominje se i podatak da djeca koja svakodnevno provode minimalno tri sata za pametnim telefonima mogu razviti i sklonost suicidu te da se u Americi broj tinejdžerskih samoubojstava sve više povećava, a glavnog krivca vide upravo u prekomjernom korištenju pametnih telefona.
Zato su autori spomenute knjige, Joe Clement i Matt Miles, i u njoj naglasili kako su upravo dvije najveće tehnološke legende, Steve Jobs i Bill Gates, odlučili svoju djecu, barem djelomično, odgajati bez tehnologije.
Bill Gates je svojoj starijoj kćeri, koja danas ima 21 godinu, tek s 14 dozvolio prvi pametan telefon.
U čemu je problem?
"Što je to što tvorci pametne tehnologije znaju, a mi ne znamo?", upitali su se autori knjige te ujedno dali jedini i najbolji odgovor: oni znaju za ovisnost koju može stvoriti pametna tehnologija, zato svojoj djeci nisu dozvolili da o njoj postanu ovisni.
Zapravo, kako stoji u knjizi, "da su njihova djeca išla u današnje javne škole, u kojima se dozvoljava korištenje tehnologije na nastavi, vjerojatno bi se u školi mnogo više koristila tehnologijom nego što bi im bilo dozvoljeno kod kuće".