Stručnjaci objasnili koji detalji otkrivaju da ste odrasli uz toksične roditelje

Foto: Shutterstock

NIJEDAN roditelj ne želi da se njegovo dijete osjeća nesigurno, nevoljeno i ima manjak samopouzdanja. Što god napravili ili rekli, u njihovom je interesu da pomognu vlastitoj djeci da uspiju u životu i napreduju što je više moguće. No, postoje roditelji koji, svjesno ili nesvjesno, svojim postupcima djeci kasnije uzrokuju probleme u odrasloj dobi.

Tehnike toksičnog roditeljstva mogu se ušuljati u svakodnevnu komunikaciju, a većina ljudi koje odgajaju toksični roditelji ne shvaćaju da je njihovo obiteljsko okruženje destruktivno sve dok ne dođu u odraslu dob. Čak i tada može biti vrlo teško pronaći poveznicu u odnosu koji osoba ima sa svojim roditeljima, a posebno je teško samom sebi priznati da je odnos od samog početka toksičan. U nastavku pročitajte koji to znakovi pokazuju da ste i sami odrasli uz toksične roditelje.

Imate manjak samopouzdanja

Neprestano kritiziranje roditelja u djetinjstvu ostavlja itekako velike posljedice na vaše samopouzdanje u odrasloj dobi. Naime, s obzirom na to da su vaši roditelji stalno imali potrebu ukazivati isključivo na vaše pogreške i mane, sasvim je razumljivo da su s vremenom u vama umanjili ili potpuno uništili osjećaj sigurnosti, samopouzdanja i vjere u sebe.

Ne prihvaćate ljubav

Odrastanje s toksičnim roditeljima u vama je vrlo vjerojatno izazvalo osjećaj zbunjenosti kada je u pitanju ljubav. Trebali biste se osjećati zaštićeno i podržano od strane osobe koja tvrdi da vas voli, ali ako su oni već od vašeg rođenja samo nabrajali postojeće mane, zbog toga se u odrasloj dobi osjećate loše i ne možete prihvatiti da vas netko voli.

Takvi se problemi kasnije jasno očituju u odnosima s drugim ljudima, a naročito u partnerskim odnosima koje je u većini slučajeva teško održati kroz dulji period. Naime, kako odrastate, ti se neugodni osjećaji iz djetinjstva počinju manifestirati u obliku problema s povjerenjem bez obzira na to je li riječ o vašem prijatelju, kolegi na poslu ili partneru.

Uvijek stavljate druge ispred sebe

Toksični roditelji rijetko kada razmišljaju o tome što bi učinilo njihovu djecu sretnom. Umjesto toga, oni svoju djecu uglavnom ''koriste'' kako bi zadovoljili vlastite emocionalne ili neke druge potrebe. Naprimjer, kada ste bili dijete, vaši roditelji možda su bili više zainteresirani za vaš uspjeh u školi i dobre ocjene nego za vaše osjećaje.

Možda ste zbog toga osjećali veliki pritisak da budete najbolji i najuspješniji iako je sasvim normalno s vremena na vrijeme u nečemu i pogriješiti. Umjesto podrške, od toksičnih roditelja nakon neuspjeha možete čuti samo kritike i osuđivanja, što kasnije rezultira upravo osjećajem manje vrijednosti i stalnim pokušavanjem zadovoljavanja tuđih potreba, a ne vlastitih.

Djeca koja odrastu s takvim roditeljima u odrasloj dobi imaju naviku trošiti većinu vremena i energije na udovoljavanje tuđih želja umjesto da se bave onime što njih zanima ili ih čini sretnima.

Uvijek se ispričavate prvi

Kada pogriješite, sasvim je normalno i očekivano da se ispričate. To je jasan znak da prihvaćate odgovornost za vlastite postupke i spremni ste popraviti svoje ponašanje. Ipak, psihologinja Pamela Li upozorava na činjenicu da bi vam odrastanje s toksičnim roditeljima moglo stvoriti naviku ispričavanja čak i u onim situacijama u kojima niste vi glavni krivac, već druga strana.

Djeca koju su odgajali toksični roditelji često stavljaju tuđe emocije i potrebe ispred vlastitih, a kada dođe do nesporazuma, uvijek preuzimaju krivnju jer su i u djetinjstvu neprestano bili odgovorni za sve - bile to njihove greške ili greške njihovih roditelja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.