Stručnjaci: Popularni tretman koji pomaže sportašima mogao bi biti koristan dojiljama

Foto: Shutterstock

KAD SU SE olimpijski sportaši poput plivača Michaela Phelpsa i slavne osobe poput Gwyneth Paltrow okrenuli cuppingu - obliku tradicionalne kineske medicine - dok su istovremeno i ponosno tvrdili da pomaže kod ublažavanja bolova i liječenja, terapija je eksponencijalno rasla u svojoj popularnosti.

Kako se približavaju Zimske olimpijske igre 2022., sve veći broj sportaša na svjetskoj pozornici hoda naokolo s crvenkasto-smeđim okruglim mrljama po leđima. Iznenađujuće, još jedna skupina ljudi mogla bi doživljavati prednosti cuppinga, prema riječima stručnjaka. Naime, neki vjeruju da bi cupping mogao pomoći dojiljama.

Što je cupping?

Radi se o tehnici tradicionalne kineske medicine u kojoj se grijane staklene čaše nanose na tijelo. Dok se čašice hlade, stvaraju vakuum uvlačeći vašu kožu i mišiće u čašicu, ostavljajući modricu.

Prema Edzardu Ernstu, profesoru emeritusu komplementarne medicine na sveučilištu Exeter i praktičaru cuppinga, ova posebna metoda medicine pomaže kod boli i drugih medicinskih problema utječući na energiju u vašem tijelu. U intervjuu za The Conversation Ernst je objasnio da "cupping odavno postoji u mnogim kulturama, uključujući Kinu, navodno kako bi stimulirao protok energije u tijelu".

Kako cupping može pomoći pri dojenju?

Studije koje ispituju učinkovitost cuppinga za povećanje količine mlijeka ili ublažavanje boli pri dojenju su rijetke. Iako jednostavno nema puno čvrstih istraživanja koja bi pokazala da uzimanje čašica djeluje pri povećanju opskrbe mlijekom, ta praksa je nešto za što doula i edukatorica za rađanje Sara Lyon za Romper kaže da može pomoći u ublažavanju nekih problema s dojenjem.

Je li cupping siguran za mame koje doje?

Sljedeće pitanje koje biste si mogli postaviti o procesu tijekom dojenja jest je li on bolan ili ne. Nažalost, cupping može ozlijediti osobu, ali kada ga radi iskusni praktičar, ne bi trebao biti štetan.

Prema International Cupping Therapy Associationu, mame koje doje i htjele bi ići na tretman cuppinga zapravo moraju same ručno masirati i izdajati mlijeko nekoliko dana nakon svakog tretmana, zbog potencijalnih toksina koje tretman može otpustiti u majčino mlijeko.

Baš kao i drugi pomodni medicinski tretmani koje podržavaju profesionalni sportaši, učinkovitost i sigurnost cuppinga tijekom dojenja definitivno je nešto o čemu biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.