Sve što trebate znati o epiduralnoj anasteziji

Foto: 123rf
 
EPIURALNA anestezija jedan je od najpopularnijih načina suzbijanja boli kod trudnica tokom poroda. Svakako treba imati u vidu sve njezine kako pozitivne, tako i negativne strane.
 
Kako izgleda sam proces?
 
Da bi se epiduralna anestezija ispravno dala, trudnica bi trebala ležati na boku, skupljena u položaj fetusa ili sjediti na rubu kreveta, također povijenih leđa. Nakon toga uz pomoć igle u određeni dio kralježnice se stavlja tanki kateter kroz koji se ubrizgava lijek.
Prvo se ubrizga manja doza lijeka da se vidi kako će trudnica i beba reagirati i da se utvrdi je li je kateter postavljan kako treba. Otkucaji srca bebe i krvni tlak trudnice se prate svakih pet minuta dok se ne bude sigurno da epiduralna anestezija nema nikakve negativne posljedice.
Lijekovi koji se daju u epiduralnoj anesteziji su uglavnom mješavina narkotika i anestetika. Lokalna anestezija blokira osjećaj boli, dodir, pokret i temperaturu dok narkotici blokiraju bol ne utječući na pokretljivost nogu.
 
Prvo olakšanje se osjeti  20tak minuta nakon što se primi cijela doza lijeka.
 
 
Kako epiduralna djeluje?
 
Epiduralna anestezija donosi trajno olakšanje bolova u cijelom donjem dijelu tijela, pri potpunoj svijesti. Iako većina misli da pod epiduralnom anestezijom potpuno gubite osjećaj to nije sasvim točno.
.
 
Koje su prednosti epiduralne anestezije?
 
Na prvom mjestu to je svakako olakšanje boli koje će vam pomoći da prođete cijeli porođaj.
 
Anesteziolog može podešavati tip, količinu i snagu lijeka. Ovo je vrlo važno jer što porod više           odmiče, a beba se sve više spušta u porođajni kanal prva doza lijeka više ne mora biti                     efektna ili možete osjećati bolove u nekom drugom području.
 
Nakon što je bol lokalizirana trudnica će biti budna i prisebna za vrijeme poroda, a kako neće         osjećati bolove može odmarati, pa čak i zaspati i prikupljati snagu za ono glavno što je čeka.
 
Do bebe dospije neznatna količina lijeka.
 
Nakon što trudnica primi epiduralnu liječnik može obaviti i carski rez, ako do toga dođe bez             dodatne anestezije.
 
 
Koje su mane epiduralne anestezije?
 
Morate biti u vrlo nezgodnom položaju 10-15 minuta dok se kateter ne stavi na pravo mjesto,         a zatim morate čekati još 20 minuta da lijek počne djelovati.
 
Ovisno od količine i vrste lijeka, djelomično možete izgubiti osjećaj u nogama i mogućnost               stajanja na nogama.
 
Epiduralna zahtijeva pažljivo i često praćenje otkucaja bebinog srca i krvnog tlaka majke.
 
U većini slučajeva epiduralna anestezija može produžiti trajanje poroda.
 
Zbog ove anestezije veće su šanse da se beba rodi uz pomoć vakuuma.
 
Lijekovi koji se koriste mogu vam privremeno sniziti krvni tlak te usporiti rad srca.
 
Narkotici iz anestezije mogu izazvati svrab lica i mučninu.
 
Trudnice koje su primile epiduralnu imaju veće šanse da dobiju povišenu temperaturu za                 vrijeme poroda.
 
Kod jedne od 100 žena, epiduralna može izazvati jake glavobolje koje mogu trajati danima.
 
Vrlo su rijetki slučajevi da ovaj lijek izazove oštećenje živaca ili infekciju.
 
Može li epiduralna naštetiti bebi?
 
Najnovija istraživanja su pokazala da epiduralna nema nikakav negativni efekt na novorođenče, naprotiv. Neke studije su pokazale da su bebe čije su majke dobile epiduralnu za vrijeme poroda dobile više ocijene od beba majki koje su rodile bez pomoći lijekova.
Neki stručnjaci tvrde da epiduralna utiče na bebinu sposobnost sisanja, dok drugi tvrde da to ničim nije dokazano.

Mogu li sve žene dobiti epiduralnu anesteziju?
 
Žene koje imaju nizak krvni tlak, poremećaj krvarenja, infekciju kože na mjestu gdje se stavi kateter ili one koje su alergične na lokalnu anesteziju neće moći primiti epiduralnu.
Kad je najbolje vrijeme za epiduralnu anesteziju?
Većina liječnika i babice žele da trudnica aktivno učestvuje u prvom dijelu poroda tako da se epiduralna anestezija ne preporučuje dok žena nije otvorena 4-5 centimetara, ukoliko su trudovi učestali i normalni.
 
Epiduralna anestezija može usporiti trudove.
 
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.