BAŠ KAO i svi drugi, roditelji čine greške i ponekad rade stvari zbog kojih kasnije požale. Ono što je važno jest prepoznati pogrešku i za istu se ispričati, posebno ako su učinili nešto što je na neki način povrijedilo njihovo dijete.
Kako prenosi Parade, mnogi psiholozi, bihevioristi, terapeuti, pa čak i djeca koja su postala roditelji, slažu se da je roditeljstvo povezano s modeliranjem ponašanja. Ako djeca ne vide da su njihovi roditelji sposobni ispričati se, možda će i sami u budućnosti to teže činiti te neće razviti emocionalne vještine poput empatije, ljubaznosti i oprosta.
Zašto je važno da se roditelji ispričaju djeci?
Roditelji svojim ponašanjem oblikuju uzore koje djeca mogu oponašati. Ako kao roditelj preuzimate odgovornost, pokazujete empatiju, ispričavate se i istovremeno demonstrirate oprost, stručnjaci se slažu da će i vaše dijete najvjerojatnije činiti isto, piše Parade.
Terapeutkinja Kate O'Brien objašnjava da će se roditeljima "možda činiti neprirodnim ispričati se djetetu, osobito ako vam to ponašanje nije bilo poznato kad ste bili dijete. Ako je to bilo vaše iskustvo, mogli ste usvojiti pogrešne poruke o isprici, poput one da reći 'oprosti' znači biti slab ili da su pogreške povezane sa sramom".
Međutim, istina je posve potpuna. O'Brien dodaje: "Sjetite se da prikazivanjem ovakvog ponašanja pomažete djeci da se i sama osjećaju sigurnijima kada se ispričaju."
S O'Brienom se slaže i terapeutkinja Sarah Epstein koja ističe da "isprika djetetu pokazuje da ste kao roditelj spremni preuzeti odgovornost kad izgubite kontrolu ili učinite nešto što ih povrijedi. Kad roditelji odbijaju ispričati se, pokazuju djetetu da kao roditelj nikad nisu spremni preuzeti odgovornost samo zato što su roditelji. To narušava povjerenje."
Kad je povjerenje poljuljano, obično je na roditelju da ga ponovno izgradi. Upravo se to može postići isprikom. "Ako želite da vaša djeca nauče koliko je važno ispričati se drugima kada ih povrijede, pokažite im to. Prikazujete im ponašanje koje želite da usvoje", dodaje Epstein.
Roditelji koji se ispričavaju djeci pomažu im da poboljšaju socijalne vještine
Osim na odnos između roditelja i djeteta, ispričavanje utječe i na poboljšanje socijalnih vještina djece te im pomaže u stvaranju i zadržavanju prijateljstava, razvijanju empatije, povećanju sposobnosti za izražavanje kajanja i oprosta, obnovi povjerenja i rješavanju problema. Odnosno, kako piše Parade, uči ih emocionalnoj inteligenciji.
Terapeutkinja Lauren Cook-McKay ističe da "ovaj aspekt blagog roditeljstva preoblikuje pogreške u ljudske osobine, uklanjajući toksična očekivanja od djece da budu savršena te jednako informirana i svjesna kao odrasli. Kada se roditelji ispričaju djeci, to pokazuje djeci da su čak i roditelji sposobni napraviti pogreške."
Dodaju da djeca kroz isprike roditelja uče i više o samima sebi. "Ovo također pomaže djeci da razviju praktičniji osjećaj sebe – da su pojedinci koji nisu inferiorni odraslima. To na kraju jača povjerenje i komunikaciju između roditelja i djece te im olakšava razgovor o stvarima koje se događaju u njihovim životima", dodaje Cook-McKay.