MALA djeca žestoko se bore protiv svega što im se ne sviđa. Ponekad to znači da imaju izljeve bijesa na odjelu sa slatkišima u trgovini, ponekad da će se potući s bratom ili sestrom. U takvim situacijama roditelji će često tjerati dijete da se ispriča kad se smiri, što ne bi trebali raditi, kaže terapeutkinja i stručnjakinja za malu djecu Deena Margolin.
"Vidiš da je tvoje dijete iznenada udarilo mlađu sestru. Onda se samo vrati na svoje mjesto, a ti se zapitaš što se to upravo dogodilo. Je li tvoje dijete psihopat? Zar ga uopće nije briga što je upravo nekoga povrijedilo?" navela je u objavi na Instagramu kojom je pokušala pojasniti da, unatoč našim instinktima, prisiljavanje djecu na isprike nije ispravno.
Naravno da djeca nisu psihopati, a na roditeljima je da ih nauče empatiji i tome da ne mogu fizički ozljeđivati druge. Ali forsiranje ispričavanja nije pravi način, smatra Margolin.
"Nismo za prisilne isprike. One mogu izazvati osjećaj srama i potaknuti osjećaje koji u potpunosti sprječavaju bilo kakvo učenje i razvoj", dodaje terapeutkinja.
"Prisiljavanje na ispriku zapravo je nešto što će učiniti nas kao roditelje sretnima. To nije podučavanje ili davanje emocionalnih alata našoj djeci. Umjesto toga, usmjerite dijete na činjenicu da i drugo dijete ima osjećaje. Pokažite mu da se osjećaji mogu promijeniti i da brigom i ljubavlju možemo pomoći drugima da se osjećaju bolje. Djeca vole kad su uključena, a ne kad im se naređuje. Najbolji način poučavanja je uključiti ih", ističe Margolin.
Sve će to pomoći djetetu da izgradi unutarnju motivaciju tako da će jednoga dana samo reći "oprosti", bez naše intervencije.
>> Psihologinja objasnila zašto ne biste trebali prisiljavati djecu da se ispričavaju