Trebaju li se roditelji zabrinuti ako je boja bebine stolice zelena?

Foto: Shutterstock

IZGLED bebine stolice može biti različitih boja, a najčešće nema potrebe za pretjeranom brigom. Liječnica Naheed Ali objasnila je da do različitih boja dolazi zbog promjena u načinu života beba te izdvojila u kojim bi se situacijama roditelji trebali zabrinuti i kontaktirati liječnika. 

Primjerice, u prvih nekoliko dana nakon rođenja, boja stolice bit će crna, što se naziva mekonij, prenosi HuffPost. Mekonij se sastoji od materijala progutanih u maternici i znak je da crijeva bebe ispravno rade te se obično očiste unutar dva do četiri dana. Liječnica objašnjava da će nakon početka dojenja "izmet postati senf žute boje i imati zrnastu, kašastu teksturu. Miris je obično blag i normalno je da bebe koje doje obavljaju nuždu nakon svakog dojenja". 

Što ako je boja stolice zelena?

Iako se mnogi roditelji često zabrinjavaju zbog promjene u boji stolice, liječnica tvrdi da je to sasvim normalno. Objašnjava da bebe "hranjene adaptiranim mlijekom obično imaju čvršću, tamniju smeđu ili zelenkastu stolicu u usporedbi s dojenim bebama, a miris je obično malo intenzivniji".

Preporučuje se da dojilje pokušaju prisjetiti koje su namirnice jele. Ako su, primjerice, jele špinat ili slične namirnice, to može biti razlog za promjenu boje stolice kod beba. Dodaje se da, ako je dijete počelo jesti krutu hranu ili ako mama ili dijete dobivaju dodatke željeza, i to može biti uzrok promjene.

Sve dok je konzistencija izmeta normalna, nije vodenasta ili tvrda, i dijete ne pokazuje znakove nelagode, roditelji nemaju razloga za brigu, tvrdi liječnica.

"Obično zelena kakica sama po sebi nije razlog za brigu. Međutim, ako u izmetu ima krvi ili sluzi, a beba ima uporni proljev ili se čini previše nervoznom, svakako vrijedi nazvati pedijatra. Oni mogu pomoći da shvatite je li ovo samo faza ili je nešto što zahtijeva dodatnu pozornost", ističe Ali.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.