Istraživanja: Tri osobine pokazuju da imate sindrom najstarije kćeri

Foto: Shutterstock

Prema psihologinji Kate Esheleman, sindrom najstarije kćeri izraz je koji "se odnosi na karakteristike i iskustva prvorođenih kćeri." Žene koje su prve kćeri u obitelji često se prisjećaju osjećaja velike odgovornosti za mlađu braću i sestre, perfekcionističkog pritiska te poteškoća u izražavanju vlastitih potreba.

Ti osjećaji često prate najstarije kćeri i u odrasloj dobi, kada se suočavaju s povećanom razinom tjeskobe i stresa. Nerijetko i dalje osjećaju potrebu preuzimati tuđe terete, što je posljedica preuzimanja roditeljskih uloga u ranom djetinjstvu.

Ako najstarije kćeri prepoznaju znakove sindroma koji i dalje utječu na njih u odrasloj dobi, moguće je da te navike ili obrasci ponašanja potječu iz ranog razdoblja života. Od osjećaja zamjeranja prema obitelji do teškoća s posvećivanjem u vezama, izraženi znakovi ovog sindroma često ukazuju na prisutnost neriješenih problema. Prema istraživanjima, ovo su neki od znakova koji upućuju na prisutnost sindroma najstarije kćeri i njegov utjecaj.

1. Osjećaj odgovornosti za sve i svakoga

Najstarije kćeri često odrastaju s velikim teretom odgovornosti. U obiteljima gdje su one zadužene za mlađu braću i sestre, primjerice, za njihovu prehranu ili prijevoz do škole, osjećaj odgovornosti postaje dio njihove svakodnevice. U retrospektivi, takve uloge mogu biti iscrpljujuće jer podrazumijevaju brojne obveze i nedostatak odmora, piše YourTango.

Prema studijama, djeca često preuzimaju perfekcionističke sklonosti svojih roditelja. Visoka očekivanja roditelja dodatno pojačavaju taj osjećaj odgovornosti, a najstarije kćeri razvijaju uvjerenje da će se sve urušiti ako one same ne budu sve držale pod kontrolom.

Kao odrasle osobe često osjećaju potrebu da preuzmu odgovornost za sve i svakoga oko sebe, što može negativno utjecati na njihovo mentalno i fizičko zdravlje.

2. Tjeskoba uzrokovana perfekcionizmom

Perfekcionističke tendencije koje se često razvijaju kod najstarijih kćeri, mogu se tijekom vremena pretvoriti u tjeskobu. Roditelji od njih često očekuju savršenstvo, a one preuzimaju većinu obiteljskih odgovornosti, što uključuje prerano preuzimanje uloga odraslih.

Jedna studija pokazala je da djeca, koja rano preuzimaju ulogu roditelja, često doživljavaju tjeskobu i depresiju. Budući da je to često slučaj kod najstarijih kćeri, tjeskoba je česta posljedica. Uvjerenje da će obiteljski život propasti ako ne budu savršene, može ostaviti duboke emocionalne posljedice.

U odrasloj dobi ta se tjeskoba često očituje kroz stalnu težnju za savršenstvom u karijeri i privatnom životu, što često dovodi do stresa i izgaranja.

3. Pretjerani rad do iscrpljenosti

Potreba za savršenstvom kod najstarijih kćeri često dovodi do stalnog napora da ostanu na vrhu svojih obveza. Od ranog djetinjstva često ne dopuštaju sebi predah, trudeći se u školi, na poslu i u obiteljskom okruženju.

Mnoge najstarije kćeri naviknute su na prekovremeni rad, uključujući duge noći i dodatni trud koji nije uvijek priznat. Iako je težak rad pohvalan, važno je prepoznati granice; u suprotnom, pretjerani rad može dovesti do izgaranja. Prema istraživanju, profesionalno izgaranje povećava rizik od koronarne bolesti srca, visokog kolesterola, dijabetesa tipa 2, nesanice i depresije.

Kako bi se smanjio rizik od izgaranja, najstarije kćeri trebale bi postaviti granice te pronaći zdrave načine za opuštanje, poput čitanja ili tjelovježbe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.