Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva danas je otvorio summit skupine 20 najvećih gospodarstava svijeta (G20) pokretanjem globalnog pakta za borbu protiv siromaštva i gladi koji je više od 80 zemalja odlučilo poduprijeti.
Čelnici G20 zemalja sastali su se u Muzeju moderne umjetnosti Rio de Janeira na dvodnevnim razgovorima, a istaknuto je da će doći do preinake globalnog poretka s povratkom novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa na vlast.
Razgovori o trgovini, klimatskim promjenama i međunarodnoj sigurnosti naići će na opoziciju s oštrim promjenama američke politike kad Trump preuzme mandat u siječnju, od carina do obećanja da će ispregovarati rješenje za rat u Ukrajini.
O kakvom se paktu radi?
U svom uvodnom govoru Lula je rekao da se razorne posljedice klimatskih promjena mogu vidjeti diljem svijeta te pozvao čelnike da poduzmu mjere za rješavanje globalnog zagrijavanja i siromaštva.
Pakt koji je pokrenuo, koji bi se trebao baviti iskorjenjivanjem gladi i siromaštva, podržale su Afrička i Europska unija, međunarodne organizacije, banke za razvoj i filantropske organizacije poput Rockefellerove zaklade i zaklade Bill & Melinda Gates.
Stigao i Putinov šef diplomacije
"Glad i siromaštvo nisu rezultat nedostatka ili prirodnog fenomena. Proizvod su političkih odluka", rekao je Lula, koji je rođen u siromaštvu i ušao je u politiku organizirajući sindikat za radnike u metalnoj industriji.
"U svijetu u kojem se proizvede gotovo šest milijardi tona hrane godišnje ovo je neprihvatljivo", rekao je.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ne prisustvuje summitu, a Moskvu predstavlja ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Novi prioriteti Bijele kuće
Dok će se Biden pridružiti kao predsjednik na odlasku sa samo dva preostala mjeseca u Bijeloj kući, kineski predsjednik Xi Jinping bit će središnji igrač na summitu G20, opterećenom geopolitičkim tenzijama uslijed ratova u Gazi i Ukrajini.
Xi je najavio mjere podrške "globalnom jugu" i rekao da će Kina podržati razvoj "visokokvalitetne" inicijative Pojas i Put, ključne vanjskopolitičke strategije kojom se usmjeravaju velika kineska ulaganja u infrastrukturne projekte u zemljama u razvoju.
Brazilski dužnosnici prepoznali su da bi njihova agenda za G20, usredotočena na održivi razvoj, oporezivanje iznimno bogatih i borbu protiv siromaštva i gladi, uskoro mogla izgubiti zamah kad Trump započne diktirati nove globalne prioritete iz Bijele kuće.
Brazilci bi mogli naići na zid kod Trumpa
Brazilska inicijativa za globalnim upravljanjem, uključujući multilateralne institucije, mogla bi također naići na zid kod Trumpa, rekli su brazilski dužnosnici.
Biden bi trebao najaviti obećanje da će ponovno napuniti fond Međunarodnog udruženja za razvoj Svjetske banke, namijenjen najsiromašnijim zemljama svijeta, te pokrenuti bilateralno partnerstvo za čistu energiju s Brazilom, rekao je visoki američki dužnosnik novinarima.
Zabrinutost zbog eskalacije trgovinskog rata
Trgovinski pregovori na marginama G20 bit će ispunjeni zabrinutošću zbog eskalacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine s obzirom na Trumpove planove za uvođenje carine na uvoz iz Kine i drugih zemalja.
Trumpova politika rezanja poreza također će se kositi s naporima Brazila da se započne dijalog o oporezivanju superbogatih, što je problematika bliska brazilskom predsjedniku Luli, koji ju je stavio na dnevni red G20.
Trumpov najnoviji saveznik u Latinskoj Americi, libertarijanski argentinski predsjednik Javier Milei, već se negativno izjasnio po tom pitanju, a izaslanici Argentine rekli su da odbijaju spominjanje te stavke u zajedničkoj izjavi summita, rekli su diplomati.