Foto: Guliver image/Getty images
BLOKADA u SAD-u ostavila je stotine tisuća radnika bez posla i u neizvjesnosti, zatvorila vladine službe, ali i druge javne ustanove te duboko potresla američko tržište. Ipak, 17. listopada, na dan kada je postavljen rok za povisivanje granice vladinog zaduživanja, sve bi moglo postati još gore. Ekonomisti diljem svijeta upozoravaju na katastrofalne posljedice koje bi sa sobom mogla donijeti blokada proračuna, kao npr. propadanje burzi, značajan porast kamatnih stopa i velike poremećaje u globalnom tržištu.
1. Stručnjaci upozoravaju na "financijsku apokalipsu"
Yalman Onaran, ekonomski stručnjak Bloomberga, nedavno je napisao kako bi moglo doći do ekonomske nesreće kakvu svijet do sada nije vidio.
"Neuspjeh najvećeg svjetskog dužnika da otplati svoj dug - što je bez presedana u modernoj povijesti - razorit će tržište dionicama od Brazila do Zuricha, zaustaviti 5 bilijuna dolara vrijedan mehanizam kreditiranja za investitore koji se oslanjaju na riznice, povećati troškove zaduživanja za milijarde ljudi i tvrtki, opustošiti američki dolar i baciti američku i svjetske ekonomije u recesiju koja će vjerojatno prerasti u depresiju", kazao je Onaran.
"Među brojim menadžerima, ekonomistima, bankarima i trgovcima, rijetki su oni koji blokadu proračuna u SAD-u vide kao išta drugo osim financijske apokalipse", dodaje.
2. Warren Buffet blokadu uspoređuje s "nuklearnim bombama"
Milijarder Warren Buffet u nedavnom je intervjuu za magazin Fortune oštro osudio prepiranje američkih političara oko granice zaduživanja, smatrajući da to čine zbog osobne koristi.
"To bi trebalo biti zabranjeno, baš poput nuklearnog oružje", kazao je. Zaključio je da političke igre oko granice zaduživanja neće funkcionirati još dugo.
"Ne uspiju li Republikanci ostvariti svoje namjere i po nekim drugim pitanjima, oni će ponovno koristiti prijetnje blokadom kako bi dobili ono što žele", kazao je Buffet.
3. Drastično usporavanje gospodarstva
Ekonomisti Goldman Sachsa Alec Phillips i Kris Dawsey nedavno su objavili izvještaj od 13 stranica u kojem tvrde da bi nemogućnost SAD-a da otplati svoje kredite dovela do oštrog pada BDP-a i to za 4,2 posto na godinu.
"Neuspjeh podizanja granice zaduživanja s vremenom bi doveo do oštre redukcije u potrošnji te bi rezultirao brzim padom u kratkoročnom razdoblju gospodarske aktivnosti. Nemogućnost otplaćivanja kredita dovela bi do ozbiljnih problema na globalnom financijskom tržištu", ocjenjuju ekonomisti.
4. Ministar financija upozorava Kongres na igru s vatrom
"17. listopada više nećemo biti sposobni dodatno se zaduživati, a Kongres se igra s vatrom", kazao je ministar financija Jack Lew za CNN. "Ako ne povećaju limit zaduživanja, to će jako loše završiti".
Ne povisi li se granica zaduživanja, upozorava Lew, SAD neće biti u stanju otplaćivati svoje dugove i račune. "To bi bilo kao da netko kaže - potrošio sam sav kredit na svojoj kreditnoj kartici i sada više neću plaćati račune. To ne možemo učiniti. Vlada SAD-a jednostavno je previše važna u svijetu. Naša valuta je svjetska rezervna valuta", zaključio je Lew.
Moglo bi doći do panike na svjetskim tržištima, baš poput one 2008. godine, možda još i gore.
"Kada padnu cijene dionica, investicije će postati mnogo skuplje", stoji u priopćenju Ministarstva financija. Dodaju i da će utjecaj na potrošnju građana biti značajan - neće biti spremni trošiti kao prije, smanjit će se broj investicija, past će proizvodnja, zapošljavanje...
6. Drastičan porast kamatnih stopa
Ne podigne li Kongres granicu zaduživanja, posljedice će biti katastrofalne, smatra ekonomist Gus Faucher.
"Kamatne stope drastično bi se povećale. Dolar bi izgubio na vrijednosti. Ovo se nikada prije nije dogodilo i kada ne bismo ispunjavali svoje obaveze kao nacija, to bi imalo strašno negativne posljedice za američku ekonomiju", kaže Faucher.
7. Rizik za socijalne naknade
Socijalne naknade za milijune Amerikanaca bile bi stavljene na čekanje ukoliko se ne povisi granica zaduživanja. Ministarstvo financija već je počelo upozoravati ljude da bi se taj scenarij mogao dogoditi nakon 17. listopada.
9. Šefovi MMF-a: Blokada bi uništila ekonomski oporavak, u SAD-u i inozemstvu
Dugoročni neuspjeh u podizanju granice zaduživanja doveo bi do drastičnog usporavanja ekonomskog oporavka SAD-a, ali i katastrofalne posljedice na globalnu ekonomiju, upozorio je nedavno Međunarodni monetarni fond.
"Blokada Vlade je dovoljno loša, ali neuspjeh u podizanju granice zaduživanja bio bi još gori. Ovo je kritična misija koju treba što prije riješiti", upozoravaju iz MMF-a.
9. Težak udarac za tržište nekretnina
Bloombergov ekonomist Onaran napominje i da bi moglo doći do ozbiljnih problema na tržištu nekretnina.
"Veći troškovi zaduživanja imali bi negativan utjecaj na oporavak tržišta nekretnina. Ako porastu kamate na otplatu kredita za kupovinu stanova, to bi u konačnici dovelo i do drastičnog pada cijena nekretnina", upozorava Onaran.
10. Dolar više ne bi bio svjetska rezervna valuta
"Neuspjeh u podizanju granice zaduživanja doveo bi do značajnog slabljenja dolara, što bi u konačnici moglo dovesti do zahtjeva da se on isključi kao svjetska rezervna valuta. Istraživanje provedeno 2010. godine pokazuje da svega 20 posto ekonomista smatra da će dolar ostati najjača svjetska valuta do 2020. godine", upozorava zamjenik glavnog urednika za Vijeće za vanjske odnose Jonathan Masters.
Vrijednost dolara već je sada pala na najnižu razinu u posljednjih osam mjeseci.