Drugi dan summita ASEAN-a: Hoće li 2020. postojati jedinstvena regija slobodne trgovine?

Foto: FAH

SVJETSKI čelnici okupili su se na drugom i završnom danu pregovora u glavnom gradu Mianmara, na summitu Saveza zemalja jugoistočne azije (ASEAN) čiji je osnovni cilj što brža uspostava regionalne zone slobodne trgovine.

Čelnicima iz Kine, Japana, Južne Koreje, Australije, Indije i Novog Zelanda trebao bi se priključiti i predsjednik SAD-a Barack Obama te čelnici jugoistočnih azijskih zemalja.

Savez zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) skupina je od deset zemalja koje žele do 2015. uspostaviti jedinstveno tržište za približno 605 milijuna stanovnika.

Blok star 46 godina čine Brunei, Indonezija, Malezija, Filipini, Singapur, Tajland, Vijetnam, Kambodža, Laos i Mianmar.

Prvi dan summita, u srijedu, čelnici ASEAN-a pozvali su na daljnju ekonomsku integraciju nakon uspostave ASEAN-ove ekonomske zajednice do kraja sljedeće godine.

Savez država također se založio za borbu protiv rastućeg ekstremizma, kao i međunarodnih problema poput ebole ili klimatskih promjena.

Ukupan BDP zemalja ASEAN-a 2011. iznosio je 2 bilijuna dolara, a Međunarodni monetarni fond očekuje da bi se BDP mogao udvostručiti do 2020.

Plan o jedinstvenoj regiji slobodne trgovine

Godine 2003., čelnici zemalja članica ASEAN-a dogovorili su se da će blok pretvoriti u regiju slobodnog protoka roba, usluga, investicija, kvalificirane radne snage i kapitala do 2020.

Četiri godine poslije, blok je ubrzao rokove za stvaranje jedinstvenog tržišta i proizvodne baze do 2015., što bi tu regiju učinilo osmim najvećim gospodarstvom svijeta.

Kritičari, međutim, taj plan drže previše optimističnim jer su države članice na različitom stupnju ekonomskog razvoja i imaju različite carinske režime. Isto tako smatraju da blok nije dovoljno povezan i da u planiranje i uspostavu ekonomske zajednice ASEAN-a nije uključen privatni sektor.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.