"KADA HEP ne bi bio Vladina 'krava muzara', iz koje se izvlači dobit održavanjem preniske cijene električne energije, osiguranjem jeftine struje za tvrtke poput TLM-a, Diokija ili mostarskog Aluminija, uzimanjem dobiti za krpanje državnog proračuna i korupcijom, svake bi godine mogao iz vlastitih sredstava investirati u izgradnju nove elektrane", izjavio je predsjednik Sindikata TEHNOS Denis Geto.
"Plan povećanog investiranja, koji je najavio potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić, natjerat će HEP u dodatno zaduživanje koje će pak pogodovati privatnom, i to pretežito stranom kapitalu. Pritom će vlast HEP-u nametnuti investiranje u hrvatsku mrežu dalekovoda dok će za izgradnju elektrana, za što HEP nema dovoljno novaca, širom otvoriti vrata stranom kapitalu koji će na hrvatskoj zemlji s minimalnim troškovima graditi velike elektrane i poticane obnovljive izvore", kaže Geto.
Sindikat je kritizirao i najavu osnivanja Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija jer smatra da će taj centar izravno uplitati u poslovanje HEP-a i odlučivati o svim investicijama. "Postavljanje Zlatka Koračevića, člana HNS-a koji u svojoj dosadašnjoj karijeri nije imao veze s HEP-om, na mjesto predsjednika Uprave, primjer je političkog kadroviranja kojim se na najvažnije funkcije umjesto stručnjaka dovode politički podobni ljudi", ističe Geto.
"Čini se da i nova vlast namjerava razbiti HEP na dijelove, izdvajanjem prijenosa i distribucije, čime bi se smanjila kreditna i investicijska sposobnost HEP-a, a hrvatske elektrane ostavilo na milost i nemilost privatizaciji i krupnom kapitalu. Sindikat će se tome suprotstaviti svim silama jer je razbijanje HEP-a put u privatizaciju nacionalnog dobra, a nije istina da je za restrukturiranje HEP-a, u skladu s Direktivama EU, nužno izdvajanje prijenosa i distribucije", rečeno je na konferenciji.