Dijana Hrkalović, bivša državna tajnica u MUP-u Srbije kojoj se sudilo za trgovinu utjecajem, proglašena je krivom danas na Specijalnom sudu u Beogradu. Hrkalović je osuđena na godina dana i četiri mjeseca zatvora, a u kaznu joj ulazi i vrijeme provedeno u pritvoru, javlja Nova.rs.
Uz Dijanu Hrkalović, na optuženičkoj klupi nalazi se i bivši načelnik novosadske Policijske uprave Milorad Šušnjić, koji je također proglašen krivim i osuđen na godinu dana zatvora. Policijski načelnik Dejan Milenković oslobođen je krivnje.
Kako je navela sutkinja, Milenković je oslobođen jer mu se stavlja na teret jako složeno djelo koje nije dokazano. Dodala je i da je za optužene olakšavajuća okolnost njihova ranija neosuđivanost.
Pomagala Velji Nevolji
Dijana Hrkalović optužena je da je iskoristila svoj položaj tajnice Uprave kriminalističke policije, a kasnije i položaj državne tajnice MUP-a, kad je izdala nezakonite naloge Dejanu Milenkoviću, načelniku Službe za specijalne istražne metode (SSIM) Uprave kriminalističke policije (UKP), da ne dostavlja izvještaj i prikupljeni dokazni materijal iz mobitela i SIM kartica oduzetih od Veljka Belivuka i drugih osumnjičenih za ubojstvo Vlastimira Miloševića. Belivuk je poznatiji pod nadimkom Velja Nevolja.
To ubojstvo se dogodilo 30. siječnja 2017. u centru Beograda, a ostalo je upamćeno kao "ubojstvo na šinama".
Umjesto da, kako je to zahtijevala procedura, materijal bude predan sucu i tužitelju koji su vodili postupak za to ubojstvo, Hrkalović je naložila da se prikupljeni dokazi predaju njoj.
Da bi izvršio njeno naređenje, okrivljeni Dejan Milenković je, kako je navedeno u optužnom prijedlogu, izdao naloge policijskim službenicima da nakon vađenja podataka iz tri mobitela Velje Nevolje, kao i sa SIM kartica, podatke stave na CD i da ih predaju njemu. On ih je kasnije proslijedio državnoj tajnici.
Skrivali tragove
Policijskom službeniku zaposlenom u odsjeku za forenziku drugi dio zadatka odnosio se na uklanjanje tragova djela, odnosno naređeno mu je da sa svojih računala izbriše sve dokaze koji su ukazivali na to da je radio na tom predmetu i da potom elektronski oblik izvještaja dostavi drugom kolegi.
On je tada dobio naređenje da hard disk s izvještajem i Belivukove telefone drži u radnom stolu pod ključem i da ih nikome ne predaje dok to ne naredi Dijana Hrkalović.
Dokazi su, navodi Blic, bili zaključani godinu dana.
Onda je 27. 3. 2018., nakon što je istražni postupak okončan, optužnica podignuta i glavni pretres bio u tijeku, Milenković proslijedio nalog Hrkalović da se izvještaj i telefoni predaju organima nadležnim za postupak.
U tom trenutku je, piše Blic, zbog opsega materijala bilo nemoguće da se sudac i tužitelj na adekvatan način upoznaju sa sadržajem izvještaja. Tako je ometano vođenje kaznenog postupka, a okrivljenima Belivuku i Miljkoviću pričinjena je korist, dodaje Blic.
Osim toga, Hrkalović se sumnjiči da je uništavala dokaze tako što je brisala dijelove telefonskih razgovora ljudi pod mjerama.
Vlastimir Milošević, karatist i šef osiguranja u više beogradskih noćnih klubova, ubijen je na tramvajskoj pruzi u Ulici 27. marta u Beogradu 30. siječnja 2017. u 6:50, kad je vodio dijete u školu.