MATICA hrvatskih sindikata reagirala je na usvajanje novog Zakona o HRT-u te ga nazvala nedemokratskim i protivnim preporukama Europske komisije. Najviše ih zabrinjava odluka o načinu imenovanja glavnog ravnatelja.
Podsjećamo da nisu uvažene preporuke Europske komisije o izboru Glavnog ravnatelja kvalificiranom većinom svih zastupnika (termin koji u europskoj praksi podrazumijeva većinu snažniju od natpolovične), čime je omogućeno da stranka na vlasti samostalno i bez potrebe za
dogovorom s oporbom postavi svog čovjeka na najodgovorniju i najutjecajniju poziciju u hijerarhiji HRT-a.
Također, pri imenovanju glavnih urednika novinarima i drugom kreativnom osoblju zaposlenom na HRT-u nije dopušten veto na njima neprihvatljive kandidate. Ukupno gledano, izmjene Zakona o HRT-u vode k autoritarnoj kontroli vladajuće politike nad informativnim prostorom, što je već uživo demonstrirao i ministar Mrsić u sinoćnjem nastupu u emisiji U krupnom planu, tijekom koje je nekoliko puta preuzimao voditeljsku ulogu i pokušavao dirigirati razgovorom. Stoga nam je teško povjerovati premijeru kada tvrdi da nema aspiracije za političkim utjecajem nad državnom televizijom", stoji u priopćenju Matice hrvatskih sindikata.
Prema novom ustrojstvu HRT više ne bi imao tročlanu upravu, već bi kućom upravljalo ravnateljstvo sastavljeno od sedam članova – glavnog ravnatelja, ravnatelja HRT-a, ravnatelja HR-a, ravnatelja Glazbene proizvodnje i multimedije, financijskog ravnatelja, glavnog urednika HRT-a i ravnatelja ljudskih resursa HRT-a. Glavnog ravnatelja birat će Sabor, a ne više Programsko vijeće i Nadzorni odbor (NO), dok će ostale članove ravnateljstva imenovati NO po provedenom natječaju, na prijedlog šefa kuće. Ovo je također uznemirilo oporbu, koja je vladajuće optužila da stvaraju "partijsku televiziju" kojom će upravljati "komesar".
I NO, koji će imati pet članova, imenuje se u Saboru na četiri godine nakon provedenog natječaja, a i Programsko vijeće, koje će umjesto 11 brojiti devet članova, birat će se u Saboru. Točnije, osam bi ih birao Sabor nakon javnog natječaja, dok bi jednog člana izabrali zaposlenici HRT-a.