Foto: Hina
PREDSJEDNIK Vlade Zoran Milanović optužio je HDZ da je organizirao današnje zviždanje tijekom njegova govora u Kninu na središnjem obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.
"Bože moj, ako netko smatra da je Dan hrvatske pobjede i zahvalnosti i Dan branitelja dan za pokazivanje ovakvih emocija i za političku provokaciju u organizaciji HDZ-a, to je u redu", rekao je Milanović odgovarajući na novinarska pitanja u vezi zviždanja kojima je danas bio izvrgnut u Kninu.
Na upit misli li da je zviždanje bilo organizirano od strane političke oporbe, Milanović je dogovorio: "Znam, očito, kao i prošle godine, ali kažem, to je sve metoda političke borbe i dobro je da Hrvatska vidi razliku, da vidi kome što smeta, tko se služi kakvim sredstvima i ljudi će na predsjedničkim i na parlamentarnim izborima, koji su još uvijek dosta daleko od današnjeg dana, siguran sam, opet birati kao hrvatski politički narod. Svaka vlast je bila njihova vlast, pa i ona koja je bila kriminalna i koja je pljačkala. Ova je drukčija".
Na pitanje zbog čega misli da je to danas u Kninu organizirano, Milanović je kazao da je to njegov dojam. "Mi ne špijuniramo ljude, mi ne kopamo po telefonskim brojevima kao HDZ. To je očito, možda ja griješim, ali meni je to očito".
Po Milanovićevim riječima, nijedna vlast ne smije biti u poziciji sile. "Vlast mora stalno biti kontrolirana, treba ju i izviždati, u Italiji su svojevremeno gađali trulim rajčicama, ali postoji mjesto za to, prije svega Markov trg. Kažem, nikoga ne ograničavam, tko god hoće bira svoje društvo, dobro ili loše, i bira način na koji će se izražavati u demokratskom društvu. Markov trg smo otvorili nakon što ga je prethodna vlast bila lokotom zatvorila za građansko nezadovoljstvo i prosvjede", kazao je Milanović.
Također je rekao kako je danas u Kninu održao govor, kako se izrazio, "po svojoj pameti kakvu ima" i da će tako raditi sve dok bude predstavljao vlast koju je izabrao hrvatski narod i svi hrvatski građani.
Na upit kako komentira poruku kandidatkinje HDZ-a za predsjednicu Republike Kolinde Grabar Kitarović da on treba početi raditi svoj posao, a ne brinuti o njenom, rekao je kako on nije u predsjedničkoj kampanji. "Imam, da nikoga ne uvrijedim, jako težak posao i ozbiljnijeg posla, a ona neka traži novo radno mjesto", dodao je Milanović.
Grabar Kitarović je u nedjelju u Sinju na upit novinara ima li poruku za izjavu premijera Milanovića da je ona odabrala krivu stranu, rekla: "Da se konačno počne baviti svojim poslom, a ne brine o mojem".
Tijek događaja:
11.30 U crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog zavjeta počela je misal za Domovinu. Misno slavlje predvodit će šibenski biskup Ante Ivas, a u koncelebraciji će biti vojni biskup Juraj Jezerinac.
10.45 Znatno manje burnim negodovanjem i zvižducima dočekan je predsjednik Republike, kojemu su iz publike dobacivali "ne dajte mu govoriti" i "Vukovar, Vukovar!"
"Vukovar i Knin su hrvatske svetinje", poručio je nazočnima Josipović dodavši kako su Hrvatskoj njeni branitelji ostavili kao dužnost slobodu, demokraciju, ljudska prava i gospodarske ciljeve.
Predsjednik Sabora Josip Leko izrazio je zabrinutost dubinom krize i podjelama u hrvatskom društvu. "Umjesto podjele moramo zajednički osigurati bolju budućnost i nama i generacijama koje dolaze," rekao je Leko.
Predsjednik šibenske županijske HVIDR-e svojim je suborcima poručio: "Sad ste u zadnjim redovima, a kad je trebalo bili ste u prvim".
Hrvatska, kazao je, ne ide u dobrom smjeru, a branitelji su marginalizirani. "Ako je Domovinski rat temelj suvremene Hrvatske, branitelji su temeljna vrijednost Domovinskog rata pa i Hrvatske".
10.35 Premijer Zoran Milanović stao je pred mikrofon kako bi održao govor na Trgu Ante Starčevića. Iz publike se čulo puno zvižduka i negodovanja pa je premijer morao povisiti ton kako bi se čulo što govori. Zviždače je pozvao da svoje nezadovoljstvo dođu iskazati na Markov trg. Nakon završetka govora ponovno su se čuli zvižduci, ali i mali pljesak.
"Dame i gospodo, uvaženi gosti, pozdrav svima a naročito onima koji drugu godinu zaredom deru svoje grlo, nama neka dođu zviždati na Markov trg, jer to je mjesto gdje se zviždi, a ovo je mjesto gdje se poštuje, poštuje sve one koji su pali za Hrvatsku", rekao je Milanović. Ovu Vladu izabrali su hrvatski građani i nastavit ćemo taj posao raditi u interesu Hrvatske, poručio je Milanović.
"Na srcu su nam i bit će nam cijeli život, ali nisam tu da bih to ikomu posebno dokazivao ili se ikomu pravdao, jer moja Vlada je narodna Vlada koju je izabrao hrvatski narod, većinom Hrvatice i Hrvati. I dok je tako upravljat ćemo ovom zemljom i voditi je na pravi put. To je put hrvatskih interesa". Jer tisuću godina Hrvatska je bila pod tuđinom, za tuđina se ginulo, i sve što su od Otomana do Talijana radili, radili su za sebe, a ne za nas, dao je Milanović povijesnu poduku. O vlastitim interesima želimo odlučivati sami, kazao je i zahvalio svima koji su dali svoj doprinos za Hrvatsku.
"Skidajte ga, skidajte ga", vikali su nazočni Milanoviću koji se pokušao obratiti skupu dok ih je dio pjevao "Zovi samo zovi" i druge domoljubne pjesme.
10.25 Kolinda Grabar Kitarović dočekana je pljeskom na Trgu Ante Starčevića, a na spomen premijera Zorana Milanovića čuli su se zvižduci
9.45 Zastavu na kninskoj tvrđavi podignuo je Joso Bajan.
Svečanim podizanjem hrvatske državne zastave i čitanjem imena poginulih i nestalih u vojnoredarstvenoj akciji Oluji na kninskoj tvrđavi u nazočnosti državnog vrha počelo je danas u prijepodnevnim satima svečano obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 19. obljetnice vojnoredarstvene operacije "Oluje".
Prvi put na svečanosti Dana pobjede i domovinske zahvalnosti danas su pročitana imena 198 hrvatskih branitelja poginulih u Oluji i jednog nestalog u toj akciji.
Nazočili su predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Ivo Josipović, predsjednik Sabora Josip Leko, predsjednik Vlade Zoran Milanović, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general RH Drago Lovrić, prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić, ministri obrane i branitelja Ante Kotromanović i Predrag Matić te drugi članovi Vlade i dužnosnici. Svečanom podizanju državne zastave nazočili su i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i kandidatkinja te stranke za predsjednicu Republike Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik HAZU-a Zvonko Kusić, i mnogi drugi.
Kninska crkvena zvona oglasila su se u 9 sati i 43 minute, označivši točno vrijeme kada su na današnji dan prije 19 godina hrvatske snage ušle u Knin, čime je bila završena oslobodilačka vojno-redarstvena operacija "Oluja".
Nakon podizanja zastave na tvrđavi, Knin je preletjelo pet MIG-ova, od kojih su četiri nedavno bili na remontu u Ukrajini.
Uslijedilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred spomenika Hrvatske pobjede "Oluja '95" na Trgu Ante Starčevića, gdje će biti održana i središnja proslava na kojoj se očekuju govori Ive Josipovića, Josipa Leke i Zorana Milanovića te predsjednika šibensko kninske županijske Hvidre Ivana Vukića.
9.30 Počelo je svečano obilježavanje Oluje u Kninu. Okupilo se nekoliko stotina uzvanika. Zastavu će podići Joso Bajan, dragovoljac Domovinskog rata iz Kijeva.
Dramski umjetnici počeli su čitati imena svih branitelja koji su poginuli ili nestali u akciji Oluja.
19. je obljetnica vojno-redarstvene akcije Oluja
Devetnaest godina prošlo je od munjevite akcije Oluja, kojom su za manje od 48 sati hrvatske snage oslobodile više od 80 posto okupiranog teritorija - tzv. SAO Krajinu. Na Kninskoj se tvrđavi nakon puno vremena opet zavijorila hrvatska zastava.
4. kolovoza 1995. godine u četiri sata ujutro počela je danas najpoznatija vojno-redarstvena akcija hrvatske vojske - Oluja.
Već idući dan, oko deset sati ujutro u do tada okupirani Knin, prvi su ušli pripadnici 4. i 7. gardijske brigade. Točno u podne tadašnji predsjednik Franjo Tuđman građanima je objavio vijest da je Knin oslobođen. Na kninskoj se tvrđavi ponovno zavijorila hrvatska zastava...
4 godine ovaj dio Hrvatske bio je okupiran, u Zagreb se iz Splita putovalo trajektima preko Paga, a pobunjeni Srbi i njihov tzv. krajinski premijer, zubar Milan Babić tražio je da priznamo grešku....
"Ova aktualna situacija bi se trebala razriješiti na takav način da hrvatska vlada i Ministarstvo unutarnjih poslova prizna svoju grešku, da povuče ne samo specijalne jedinice nego i pripadnike novog redarstva koje upućuju u srpske općine..."
Nikakve greške na pameti nisu bile Ivanu Selaku, koji je u Oluju ušao s 33 godine. Najbolje godine za borbenog pilota, kaže. No, prije Oluje trebalo se iz JNA vratiti u Hrvatsku. Zajedno sa avionom...
"Pa ne mogu reći baš prebjegao ni ukrao avion. Mislim da smo mi vratili ono što su oni ukrali, dakle vratili smo avione koje su i moji roditelji plaćali."
Nakon Knina munjevitom su brzinom oslobođena i preostala mjesta - Benkovac, Vrlika, Kijevo, Drniš, Gračac i Lovinac.
Nakon pune četiri godine, Dalmacija više nije bila odsječena od ostatka Hrvatske. Akcijom Oluja oslobođeno je više od 10 tisuća četvornih kilometara teritorija u samo četiri dana. U Zagrebu su naši vojnici dočekani s oduševljenjem...
Uzmičući pred hrvatskim snagama, pripadnici tzv. SAO Krajine iz osvete su napadali civile u Osijeku, Zadru i Šibeniku. Trud je bio uzaludan. Oluja je značila i definitivno potonuće Miloševićeva sna o Velikoj Srbiji, a već iduće godine i Beograd je, suočen sa međunarodnim priznanjem hrvatskih granica, morao priznati hrvatsku samostalnost.
Današnji datum za Hrvatsku je jedan od najvažnijih u novijoj povijesti, a Sabor ga je proglasio Danom domovinske zahvalnosti.