Ministarstvo zaštite okoliša: Ne možemo utvrditi koliko od 400 tona otpada u Donjem Miholjcu ne zadovoljava uvjete za odlaganje

Foto: Ilustracija

MINISTARSTVO zaštite okoliša i prirode reagiralo je na navode iz članka "U Donjem Miholjcu odloženo 400 tona medicinskog otpada" te poslalo detaljno pojašnjenje inspekcijskog postupanja i nalaza:

"Ministarstvo je otkrilo da su tvrtke Remondis Medison iz Draganića i Lotus 91 iz Varaždina na odlagalište "Doroslov" u Donjem Miholjcu odložile oko 400 tona nedovoljno obrađenog medicinskog otpada, u kojem su stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar pronašli ostatke patogenih mikroorganizama, potencijalno opasnih za ljude i okoliš".
 
"Točno je da je na odlagalištu odloženo 400 tona otpada porijeklom iz tvrtke u kojoj je pronađen otpad koji ne udovoljava kriterijima za odlaganje, no kako ne možemo sav otpad naknadno izuzeti s odlagališta niti uzeti uzorke, ne možemo znati koliki točno dio ne zadovoljava uvjete. Prema tome, ne možemo reći da 400 tona otpada ne zadovoljava uvjete za odlaganje, odnosno da je `nedovoljno obrađen`.
 
Točne informacije i detaljno pojašnjenje inspekcijskog postupanja i nalazima dostavljamo u prilogu:

Velika čistka nastavlja se nadzorom u sustavu gospodarenja posebnim kategorijama otpada. Tri rješenja u ovoj fazi akcije usmjerena su na gospodarenje medicinskim otpadom, kojeg se u Hrvatskoj godišnje proizvede 2500 tona. Skupljanje i odlaganje takvog otpada podvrgnuto je specijalnim zahtjevima radi sprječavanja moguće infekcije i osiguravanja zdravlja ljudi. Radi se o infektivnom otpadu koji može sadržavati patogene mikroorganizme, oštrim medicinskim predmetima poput igala i skalpela, kemijskom otpadu kao što su mikrobiološke podloge ili medicinska ambalaža i patološkom otpadu, ali i o posebnim kategorijama otpada za koje zdravstvena ustanova mora osigurati zbrinjavanje. Primjerice, otpadna električna i elektronička oprema, otpadne baterije, fluorescentne cijevi  i slično.

Nadzorom su obuhvaćeni proizvođači medicinskog otpada, dakle zdravstvene ustanove,  te ovlaštene osobe koje gospodare medicinskim otpadom -  odnosno sakupljači i obrađivači.

Za vrijeme inspekcijskog nadzora u tvrtki Remondis Medison, koja se bavi obradom infektivnog i potencijalno infektivnog otpada, inspektor zaštite okoliša posumnjao je u točnost rezultata analize obrađenog otpada te je zatražena nova analiza, koja je i obavljena u Zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Radi se o otpadu koji nastaje obradom medicinskog otpada u uređajima za dezinfekciju, a koji bi nakon provedenog postupka trebao zadovoljiti uvjete koji omogućuju neopasno odlaganje na odlagalište otpada. Uvjeti su propisani Pravilnikom o uvjetima i načinima odlaganja otpada na odlagalište a analiza je pokazala da ih obrađeni otpad ne zadovoljava.

Prateći dalje tokove otpada koji ne zadovoljava uvjete za odlaganje iz tvrtke Remondis Medison inspekcija zaštite okoliša obavila je nadzor tvrtki koje su navedeni otpad preuzimale, ponovno obrađivale i odlagale na odlagalište Doroslov u Donjem Miholjcu. U periodu od 16.7. do 9.10.2013. na odlagalište je odloženo oko 400 tona otpada. Budući da je otpad odložen, ne možemo ga naknadno izuzeti s odlagališta niti uzeti uzorke na osnovu kojih bismo mogli potvrditi koliki dio ne zadovoljava uvjete za odlaganje na odlagalište.  Nakon provedenih nadzora Inspekcija zaštite okoliša izdala je rješenja tvrtkama Remondis Medison d.o.o., LOTUS 91 d.o.o. i KG PARK d.o.o.

Tvrtki Remondis Medison d.o.o. od 21. listopada 2013. zabranjuje se odlaganje otpada koji nastaje obradom infektivnog otpada,  jer je nadzorom utvrđeno da otpad koji nastane nakon obrade ne udovoljava uvjetima za odlaganje na odlagalište otpada.

Tvrtki LOTUS 91 d.o.o. zabranjuje se odlaganje   ostalog otpada od mehaničke obrade, porijeklom iz tvrtke Remondis Medison. Zabrana se odnosi na otpad koji ne zadovoljava uvjete za odlaganje na odlagalište. Nadzorom je utvrđeno da je tvrtka LOTUS 91 d.o.o od tvrtke Remondis Medison preuzimala obrađeni medicinski otpad, prethodno obrađen u tvrtki Remondis i klasificiran kao neopasni otpad,   te ga nakon dodatne mehaničke obrade odlagala putem tvrtke KG PARK d.o.o. na odlagalištu Doroslov u Donjem Miholjcu.

Stoga je i tvrtki KG PARK d.o.o. iz Donjeg Miholjca zabranjeno odlaganje otpada porijeklom iz tvrtke Remondis Medison na odlagalište Doroslov u Donjem Miholjcu. Zabrana se odnosi na otpad koji ne zadovoljava uvjete za odlaganje na odlagalište

Potencijalno infektivan otpad može se odložiti na odlagališta samo nakon zakonom propisanih načina obrade nakon kojih postaje neopasan. Jedan od postupaka je  fizikalno-kemijska obrada usitnjavanjem i tretiranjem vodenom parom - u uređaju za dezinfekciju i sterilizaciju otpad se, nakon što se samelje, dezinficirana vodenom parom. Drugi način je obrada u sterilizatoru-konverteru koji omogućuje istovremeno mrvljenje i sterilizaciju otpada te njegovo sušenje. Tako obrađen otpad može se još koristiti u energetske svrhe, kao energent za rad energane, ili spaljivati u postrojenju za spaljivanje otpada. Tako obrađeni otpad nije više opasan niti infektivan, i ukoliko udovoljava kriterijima za odlaganje iz Pravilnika o uvjetima i načinima odlaganja otpada na odlagališta, može se odložiti na odlagalište jer ne predstavlja ugrozu za zdravlje ljudi i okoliša.

Kriteriji inspekcije zaštite okoliša u nadzoru dionika sustava gospodarenja medicinskim otpadom usmjereni su na količine proizvedenog otpada, kapacitete i djelatnosti pružanja zdravstvene zaštite, te postupke obrade i njegov mogući utjecaj na okoliš", stoji u priopćenju Ministarstva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.