Foto: Hina
Indijske vlasti objavile su da je zadnjih tjedana više od 120 osoba poginulo zbog obilnih kiša koje su odnijele 116 života u Pakistanu, a u Mianmaru spasilačke službe u ponedjeljak pokušavaju stići do područja odsječenih od svijeta.
Obilne kiše izazvane ciklonom Komen koji je pogodio istočnu obalu Indije poplavile su dijelove indijskih država Zapadni Bengal, Odishe i Manipur, piše agencija Reuters.
Dodaje da je zbog tih najtežih poplava u zadnje četiri godine svoje domove moralo napustiti oko 200.000 ljudi.
U Indiji monsunske kiše padaju od lipnja do rujna i važne su za poljoprivredu, no često znaju pogoditi milijune ljudi, uništavajući žetvu, domove, onečišćuju vodu zbog čega se šire bolesti.
U Indiji i Pakistanu poplave i klizanje tla događaju se svake godine u monsunskom razdoblju.
Nepoznati razmjeri katastrofe u Mianmaru
Ujedinjeni narodi izrazili su posebnu zabrinutost stanjem u Mianmaru gdje je dosad poginulo 46 osoba, a više od 200.000 je ugroženo.
Zbog obilnih monsunskih kiša naglo je porastao vodostaj rijeka, a u odronima je uništeno tisuće kuća, obradivih površina, mostova i cesta. Razmjeri katastrofe u velikoj i siromašnoj zemlji kakva je Mianmar, gdje je infrastruktura u vrlo lošem stanju, neće biti poznati još nekoliko dana, upozorio je UN.
Kiše su pogodile i Rakhin, područje u kojem živi oko 140.000 raseljenih, uglavnom muslimana Rohingya nastanjenih u izbjegličkim logorima. No iz tog područja gotovo da i nema informacija.
U svibnju 2007. ciklon Nargis je poharao mianmarsku deltu Irrawaddy i ubio 140.000 osoba.
S klizištima se spasilačke ekipe bore i u Vijetnamu gdje su poginule 23 osobe, među njima dvije obitelji stradale od toksičnog blata oko poplavljenih rudnika ugljena.