Foto.
IZJAVA premijera Zorana Milanovića u Bruxellesu o mogućem referendumu na kojem bi se hrvatski građani izjasnili o promjenama u Europskoj uniji, uzburkala je strasti na hrvatskoj političkoj sceni. Danas se raspravi pridružio i predsjednik Ivo Josipović.
"Mi smo potpisali jedan ugovor, a ovo o čemu ja gledam da se razgovara zadnjih devet mjeseci je nešto drugo. I o tome će se hrvatska javnost i politika morati očitovati i o tome moramo informirati ljude", rekao je Milanović.
I dok su neki to shvatili kao najavu ponavljanja referenduma o ulasku u Uniju, predsjednik Ivo Josipović danas je iz Samobora poručio da je poruka Zorana Milanovića pogrešno shvaćena.
Josipovićevo tumačenje: To je za unutarnja pitanja EU
"Nisam razumio tu izjavu kao izlazak na referendum o članstvu u Europskoj uniji. Dakle mi smo članstvo izglasali i čekamo naravno ratifikaciju. I prvog sedmog 2013. godine ćemo biti članovi Europske unije. Naravno, ako se pojavi neko pitanje bilo unutarnje, bilo vanjske politike, uvijek je sukladno Ustavu i zakonu, moguće da o tome odlučuju građani na referendumu", istaknuo je Josipović.
HSS: Upitan ulazak Hrvatske u EU
A HSS je priopćio da Milanović spornom izjavom samo dolijeva ulje na vatru domaćih euroskeptika te da bi referendum mogao dovesti u pitanje naš ulazak u Europsku uniju, što bi napominju, bilo ravno katastrofi.
Josipović je komentirao i posljednje žestoke sukobe na relaciji vladajući - oporba o tome tko lobira za ulazak Hrvatske u Uniju, a tko trača po inozemstvu.
"Razlike među strankama su dio političkog života. Prema tome i povremene prepirke su isto dio sporta koji zovemo politika", kaže predsjednik.
Plenkovićeva "ogovaranja"
A što je točno naljutilo premijera u trakavici tko koga ogovara u Europskoj uniji? Govor je to HDZ-ovog Andreja Plenkovića na jednom odboru Europskog parlamenta u kojem kritizira sve smjene državnih tajnika nakon promjene vlasti što je, kaže on, dovelo do zastoja u ispunjavanju obveza iz pregovora.
"Prigodom tranzicije vlasti dogodilo se da je u promjeni načina funkcioniranja ministarstava jedan čitav ešalon bivših državnih tajnika i ravnatelja, koji su gotovo svi na ovaj ili onaj način bili uključeni u predpristupne aktivnosti za vrijeme pregovora, jednostavno 90 posto njih više nije ostalo na svojim dužnostima", rekao je Plenković.