Foto: Hina
RADNICI RIZ Odašiljača u podne su prosvjedovali na Markovom trgu, a povod je i dalje neispunjeni zahtjev za radničkim dioničarstvom.
"Interesantno je da nekim drugim tvrtkama država nudi dionice, moli da kupe dionice, a nama koji molimo dionice, ne daju. Znači, očito je u pitanju nekretninska mafija i razni lobiji", kaže Glokević.
I ponavlja, radnici koji vlastitim znanjem uspijevaju raditi za Japan i Južnu Koreju traže samo da im se omogući otkup 64 posto dionica u vlasništvu države, vrijednih oko 4 milijuna kuna.
"Nevjerojatno je da se sprečava da se takav portfelj da na mogućnost otkupa radnicima, a država ujedno društvu RIZ duguje 103 milijuna kuna! Stoga smatramo da se nad tvrtkom zaista vrši ekonomski genocid i da ovim načinom upravljanja tvrtka ide sve više u likvidaciju", upozorila je Glokević.
Radnici su se pismeno obratili i predsjednicima Sabora i države očekujući da će ih podržati u njihovom zahtjevu.
RIZ-ovce primio Grčić: Problem je kompleksan, proslijedit će zahtjeve
Na Markovom trgu prosvjedovalo je 200-injak radnika RIZ Odašiljača. Traže da im se omogući radničko dioničarstvo i vrate oduzete dionice koje danas na tržištu vrijede oko četiri milijuna kuna.
RIZ-ovci su uporni.
Ovo im je 14. prosvjed s istim zahtjevom- onim za radničkim dioničarstvom. Firma koja je 90-ih godina prošlog stoljeća bila najuspješniji proizvođač radiodifuzne opreme danas je, kažu, izigrana i prevarena. Traže da im se vrate nezakonito oduzete dionice koje na tržištu vrijede oko četiri milijuna kuna. Sindikalac Vedran Dragičević tako se s pravom pita:
"Tko to želi i kome namjestiti RIZ da ga kupi za četiri milijuna kuna? Taj RIZ je vrijedna firma. Ime samo vrijedi 100 milijuna kuna, a ovi radnici još 100 milijun kuna", poručuje Dragičević.
Sindikalna povjerenica Marina Glokević ide i korak dalje: država im duguje 103 milijuna kuna, u pet godina promijenilo se pet Uprava, nad RIZ-om se provodi sustavni ekonomski genocid i pogodovanje nekretninskom lobiju uz pomoć državnih agencija zbog atraktivne lokacije na kojoj se nalaze.
"Da smo u Puščoj Bistri nas bi Vlada tražila i molila da se riješi tog portfelja. Pošto smo na lokaciji koja vrijedi nekoliko milijuna eura, onda tu imaju pipke svi - od mafije, do pojedinaca iz državnih agencija", kaže Glokević.
I dok resorni ministar Ivan Vrdoljak sklapa poslove u Bakuu, RIZ-ovce je primio potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Branko Grčić. Saslušao ih je, upoznao se s njihovim problemima, zahtjeve će, kaže, proslijediti dalje.
"Problem je kompleksan jer datira iz 90-ih i poznatog modela privatizacije koja vuče posljedice sve do današnjeg dana", kaže Grčić.
No, usprkos problemima, 240 radnika RIZ-a danas uspješno posluju. Godišnje tvrtka uplati više od 30 milijuna kuna poreza i doprinosa. Plaće im zarađuju inženjeri koji rade za Južnu Koreju i Japan. Za radnika Miću Bjelića, koji je u RIZ-u proveo cijeli životni vijek, ovo je previše, pa na rubu suza govori:
"Je li to moguće u ovoj državi? Oni se sad u toplim stanovima i kućama izruguju nad nama, a iz Koreje nam stiže čestitika da takvih ljudi i radnika nema na svijetu. Pa što je ovo", pita se Bjelić.
Uznevjereni, prevareni, kaže Bjelić, više nemaju snage - pa onda i posljednji apel i molba za pomoć.
"Ovim ljudima, nažalost, spremaju ono što je napravljeno Kamenskom. Svi se možemo sramiti! Gledali smo kako 200 radnica skapava. To je ekonomski genocid i mi smo već prodani", zaključuje.