Foto: Guliver Image/Getty Images
RUSIJA će svako sljedeće raspoređivanje NATO-ovih snaga u blizini granice s Ukrajinom smatrati "iskazivanjem neprijateljskih namjera" te će poduzeti političke i vojne mjere da bi zajamčila vlastitu sigurnost, rekao je u ponedjeljak zamjenik ministra vanjskih poslova Vladimir Titov.
"Povećanje broja vojnih snaga NATO-a blizu granice s Rusijom vidimo kao demonstraciju neprijateljskih namjera", rekao je Titov za Interfax.
Za prošlotjednog boravka u Varšavi Obama je otkrio planove o ulaganju oko milijarde američkih dolara za potporu i obuku oružanih snaga u državama članicama koje graniče s Rusijom.
Bijela kuća izvijestila je i da će razmotriti mogućnost stalnoga razmještaja trupa u Europi u svjetlu ukrajinske krize, no pritom nije dala čvrsto obećanje o povećanju broja vojnih snaga na terenu.
Lavrov: Širenje NATO-a na istok je kontraproduktivno
ŠIRENJE NATO-a na istok je kontraproduktivno, ocijenio je u ponedjeljak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na konferenciji za novinare nakon razgovora sa finskim šefom diplomacije Erkkijem Tuomiojom.
"Neprirodni pokušaj NATO-a da nastavi širenje na istok, kao i jačanja vojnih infrastruktura blizu granice, kontraproduktivan je i u suprotnosti s obvezama koje su zemlje članice NATO-a preuzele", rekao je Lavrov.
Širenje Sjevernoatlantskog saveza je u "suprotnosti s obvezama koje su zemlje članice NATO-a preuzele u sklopu Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i s temeljnim aktom NATO-Rusija", rekao je Lavrov.
Nakon što je Moskva pripojila ukrajinski poluotok Krim, NATO je pojačao svoj vojni sastav blizu granice između baltičkih zemalja i Rusije.
Ruski ministar vanjskih poslova je također kritizirao obustavu gradnje plinovoda Južni tok, koju je u nedjelju objavila Bugarska, na što su, kako drži Lavrov, utjecale zemlje koje žele potkopati dijalog o energiji između Rusije i EU.
"Nedavno smo u Bruxellesu čuli da će pregovori o Južnom toku biti zaleđeni dok Rusija ne prizna vlasti u Kijevu. Čini li vam se to konstruktivnim?", pitao je.
"Bruxelles je vođen željom da kazni, da se osveti, a ne prirodnom namjerom da putem svojih središnjih organizacija EU-a zajamči gospodarske i druge interese, legitimne i prirodne svojih zemalja članica", rekao je ruski ministar.
Gradnja Južnog toka trebala bi osigurati jugu Europe dostavu ruskog plina, čiji veliki dio prelazi preko Ukrajine, koja do utorka mora platiti dug za plin od više milijardi dolara kao i plin isporučen u lipnju, bez čega će Gazprom prekinuti isporuku plina.