Foto: Hina
"KAO DOBRI susjedi pokazali smo sposobnost da odgovorno upravljamo našim zemljama u kriznim situacijama. Zahvaljujem gospodinu Pinteru i mađarskoj vladi na brzoj reakciji i volji da zajedno riješimo ovaj problem", izjavio je Stefanović, prenosi B92. Njegov mađarski kolega dodao je da izvanredne situacije trebaju izvanredna rješenja te da je bio veliki pritisak na obje zemlje.
Jutros su Mađari otvorili granične prijelaze Horgoš1 i Horgoš 2, a na otvorenju su bili mađarski i srpski ministri unutarnjih poslova Nebojša Stefanovič i Šandor Pinter.
U problemu se vidi tko je pravi prijatelj, a ovdje smo svi bili u problemu i rješili smo ga kao prijatelji", izjavio je Pinter.
Na prijelaz Horgoš 2 upućivat će se izbjeglice, a na prijelazu Horgoš 1 prioritet će biti na olakšavanju robnog i putničkog prometa, javlja RTS.
Ministri su oko 11 sati zajednički uklonili prvu ogradu s Horgoša 1 i time taj granični prijelaz ponovno otvorili za putnički i teretni promet, dok će se na prijelazu Horgoš 2 provoditi postupci u vezi s migrantima.
Dogovor je uslijedio nakon posjeta mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijarta Beogradu, kad je najavljeno da će ministarstva unutarnjih poslova usuglasiti uvjete za otvaranje graničnih prijalaza, zatvorenih prošlog tjedna nakon sukoba migranata s mađarskom policijom.
Pinter je ocijenio da "izvanredne situacije zahtijevaju i izvanredna rješenja" te da je pritisak koji dvije zemlje trpe zbog migranata uvjetovao izvanrednu situaciju u kojoj su dvije zemlje uspjele postići dogovor u zajedničkom interesu.
Granični prijelaz Horgoš 1 bio je zatvoren od 17. rujna zbog velikog priljeva izbjeglica i njihovog zadržavanja nakon što su u Mađarskoj stupili na snagu strogi zakoni o sprječavanju ilegalnog ulaska na njezin teritorij, što je tisuće izbjeglica primoralo da promijene rutu i krenu preko Hrvatske.
U Hrvatsku je od 16. rujna ušlo nešto više od 25 tisuća migranata, a najveći je pritisak na području Tovarnika, gdje se trenutno nalazi oko 3900 ljudi,
U blizini ovog prijelaza 16. rujna izbili su nemiri kad je mađarska policija upotrijebila suzavac i vodene topove kako bi odbila nasilan ulazak migranata preko ograde. Migranata na tom dijelu srpsko-mađarske granice sad gotovo da i nema, a o njihovu višednevnom boravku govore samo smeće i napušteni šatori.