Screenshot: Sky News
LOUIS CAPRIOLI, bivši šef odjela za protuterorizam u DST-u (francuska služba unutarnje sigurnosti) ističe da je Charlie Hebdo postao "simbol, meta, otkako je prvi put objavio karikature proroka Muhameda".
Teroristi dugo pamte
Islamistički teroristi imaju dugo pamćenje i kad jednom odaberu metu ne puštaju je godinama, ističu stručnjaci. Teroristi su dvaput napali tornjeve Svjetskog trgovačkog centra (WTC) u New Yorku. Prvi put aktivirali su kamion bombu u podrumu 1993., a zatim su Blizance srušili 11. rujna 2011.
Popis meta, a uvijek su to iste, kruži radikalnim pokretima, objavljuje se na na njihovim mrežnim stranicama, na videoisječcima, na forumima, a vođe džihadista spominju ih u svojim obraćanjima. Time je misija zadana svakome tko se usudi napasti, kažu stručnjaci.
Sada se postavlja pitanje je li riječ o izoliranoj operaciji poput napada kakav je počinio Mohamed Merah svojim ubojstvima u Toulouseu 2012. ili je ovo tek prvi u nizu napada koji će slijediti, kaže Caprioli. Ako je istina ovo drugo, valja se podsjetiti niza napada u Parizu 80-ih godina, kaže Caprioli i napominje da je sada najvažnije pronaći počinitelje, brzo, kako bi dobili informacije.
Tisuću Francuza povezano s džihadistima
Krajem studenoga niz videosnimaka bio je postavljen na internet koji je prikazivao mlade radikalizirane francuske državljane kako prolaze obuku u Islamskoj državi u Siriji. Oni pozivaju kandidate da ih slijede i krenu u džihad da bi "ubijali nevjernike".
Te snimke posijale su užas u francuskoj javnosti, a vlasti su mjesecima očekivale napad ovakve vrste te su pojačale razinu pripravnosti krajem godine.
Smatra se da je gotovo tisuću Francuza povezano s džihadističkim mrežama u Siriji i Iraku, a nekih 400 je i unovačeno u borce Islamske države ili u skupinu Al Nusru, blisku al Qaedi u Siriji. Otprilike 120 boraca vratilo se u Francusku pošto su prošli uvježbavanje i sudjelovali u borbi ili prisustvovali krajnje nasilnim scenama.