Foto: Hina
Skup je održan u organizaciji karlovačkog Europe Direct Info Centra (EDIC) Europske komisije.
Laburist Nikola Vuljanić iz grupacije Ujedinjene europske ljevice, koji u Bruxellesu djeluje u Odboru za vanjske poslove, posebno je angažiran na proširenju i pristupanju balkanskih zemalja u europske procese.
Hrvatskoj će biti "puno, puno bolje" kad na istoku bude imala mir, rekao je. Kritizirao je i nezainteresiranost vladajućih u Hrvatskoj za njihov rad u Europskom parlamentu, te je kao primjer naveo kako nije dobio traženo mišljenje Ministarstva vanjskih poslova o Albaniji i njezinu mogućem pridruživanju Europskoj uniji dok je kao izvjestitelj za tu zemlju pripremao izvješće. Istaknuo je da se o 70 posto odluka o našem životu i funkcioniranju države odlučuje u Europskoj uniji te da građani moraju odlučiti tko će ih zastupati ondje gdje se odlučuje.
Po riječima HDZ-ove zastupnice Dubravke Šuice (Europski pučani), velika tema u Europskom parlamentu je pitanje supsidijarnosti, a danas je o njoj raspravljao saborski Odbor za vanjsku politiku. Objasnila je da su zemlje članice nakon Lisabonskog sporazuma, koji je dao veće ovlasti nacionalnim parlamentima, u dvojbi koje odluke treba donositi na nacionalnoj razini, a koje na europskoj.
Kako je poslije rekla za Hinu mora priznati da osobno ima dvojako stajalište. S obzirom na to da se pojavljuje mnogo euroskeptika, ne samo u Hrvatskoj, razgovor o toj supsidijarnosti može izazvati još više euroskepticizma te je s tim u vezi potreban veliki oprez. Europska komisija bori se da se što više odluka donosi na europskoj razini i sada treba dobro raspraviti i jasno razgraničiti ovlasti, dodala je Šuica.
Predsjednica HSP-a dr. Ante Starčevića Ruža Tomašić (Europski konzervativci i reformisti) smatra da Hrvatskoj samo vanjska politika diktira unutarnju politiku te da je „jedini žalosni izuzetak bio kada je trebalo izručiti Josipa Perkovića“.
Poručila je da ona EU ne vidi kao „raspadnutu tvorevinu, ali reformiranu da“, te da je „umjetan i neodrživ koncept Europske unije kao ujedinjenih europskih država ili kao federativnog uređenja“ jer bi takav učinio veliku štetu europskim državama, pogotovo malima. Budućnost Europske unije vidi kao savez neovisnih nacionalnih država koje dobro surađuju na dobrobit svake nacionalne države i kao savez koji počiva na istinskoj supsidijarnosti i komplementarnosti.
O svojem radu u Europskom parlamentu Ruža Tomašić je rekla kako je ponosna što je organizirala izložbu „Sjećanje na pad Vukovara“ te da su joj od 15 slika dopustili da izloži samo pet, a ni na jednoj nije smjelo pisati Srbi ili srbočetnici, nego samo jugovojska.