Veljko Marić izručen Hrvatskoj, njegova supruga u suzama: "Presretna sam, nemam riječi"

Foto: Robert Anic/PIXSELL

VELJKO MARIĆ vratio se u Hrvatsku. Prizivni sud u Beogradu donio je rješenje prema kojemu se Mariću odobrava izručenje Hrvatskoj, potvrdio je to njegov odvjetnik Đorđe Dozet. Podsjetimo, Veljko Marić je u Srbiji pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina.

Veljko Marić oko 16 sati stigao je na granični prijelaz Bajakovo. Srpska policija obavila je primopredaju hrvatskoj policiji, javio je HRT. Marić je predan hrvatskoj policiji, te je nešto prije 19:30 sati doveden u istražni zatvor u Remetincu, gdje ga je dočekalo desetak ratnih veterana. Pred zatvorom su razvili hrvatsku zastavu i transparent s natpisom "Veljko Marić - čekamo te, volimo te".

Marićeva supruga: Presretni smo, ali djeci je teško objasniti zašto tata ne dolazi kući

"Presretna sam, ne znam što bi rekla. Nema riječi kojima bih ovo opisala. Čekali smo i konačno smo dočekali", izjavila je za RTL Marićeva supruga Marijana.

"Iz Ministarstva pravosuđa su mi javili da je Veljko stigao u Hrvatsku, kad je prešao granicu su mi javili da je tu", kroz suze je ispričala Marićeva supruga.


Dodaje da se sa svojim suprugom zadnji put čula jutros. Tada se još nije znalo da ga samo par sati dijeli od izručenja u Hrvatsku.

"Znali smo da je postupak u tijeku, ali nismo mislili da će ići tom brzinom. On je bio optimističan, ali nije se nadao da će ići tako brzo", kaže Marijana Marić.

"Djeca su oduševljena, presretna, međutim najmlađi je pitao zašto tata ne dolazi kući. Teško je to djetetu objasniti, ali sretni smo što je tu u Hrvatskoj pa ćemo vidjeti što će biti dalje", izjavila je Marijana Marić.

Sutra će Marijana zajedno s djecom posjetiti supruga u Remetincu. U pritvor mu, kako kaže, nosi voće, povrće i neke osnovne higijenske potrepštine.

"Jedva čekamo da odemo tamo sutra. Veljko je to teško podnio, zadnji put kad sam bila kod njega u Srbiji bio je u jako lošem zdravstvenom stanju. Loše mu je, stvarno mu je loše, samim tim što je bio tamo gdje je bio. Nije redovito dobivao lijekove, nije redovito išao na liječničke preglede. Očekujem da će u Hrvatskoj barem imati adekvatnu liječničku skrb", kazala je Marijana Marić, te se zahvalila svim institucijama hrvatske države koje su sudjelovale u izručenju.

Nema novog suđenja

Mariću se u Hrvatskoj neće nanovo suditi. Po izručenju je Marić transferiran u istražni zatvor u Remetincu, gdje će biti zadržan do mjesec dana, te će biti određeno u kojoj će kaznionici izdržavati kaznu.


Marić je u Srbiji pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina, a hrvatski sudovi nemaju ovlasti odlučivati o Marićevoj krivnji ili nevinosti. Jedine ovlasti hrvatskog suda su bile da preispita visinu Marićeve kazne, a pritom hrvatski sud Marića nije smio osloboditi, niti mu može izreći veću kaznu od one koja mu je izrečena u Srbiji. Nadležni sud u Bjelovaru je, kako je potvrdio ministar pravosuđa Orsat Miljenić, potvrdio kaznu od 12 godina zatvora koja je Mariću izrečena u Srbiji. 

Veljko Marić u Sremskoj Mitrovici izdržavao je kaznu od 12 godina zatvora po pravomoćnoj presudi za ubojstvo Petra Slijepčevića u Rastovcu 1991. a kako je ranije potvrdilo srbijansko pravosuđe protiv njega se vodi istraga "za još tri radnje izvršenja kaznenog djela ratnog zločina", također navodno počinjenog na teritoriju Grubišnog Polja.

Do sada je bilo nekoliko pokušaja bilateralnih dogovora o njegu transferu u Hrvatsku, a u zahtjevu za transfer koji je podnijelo hrvatsko ministarstvo pravosuđa ranije je navedeno kako će se "izdržavanjem kazne u Republici Hrvatskoj, prema Veljku Mariću postići svrha kažnjavanja".

Miljenić: S njime ćemo postupati kao s drugim osuđenicima

"Predmet Veljka Marića u smislu njegova transfera u RH na izdržavanje kazne je riješen, što znači da je upravo sada predan hrvatskoj policiji i nalazi se u Hrvatskoj. Bit će prevežen u Remetinec i kasnije će se s njim postupati kao sa svakom osuđenom osobom. Za sve je nadležan hrvatski sud koji će postupati dalje.

Radi se o postupku koji je vrlo dugo trajao, poduzeli smo krajnje napore da dođe do ovoga. Bjelovarski sud je potvrdio presudu suda iz Beograda.", kazao je Miljenić.

Na dijagnostici u Remetinačkom zatvoru Veljko Marić mogao bi ostati između nekoliko dana i nekoliko tjedana, nakon čega će se odrediti u kojem će hrvatskom zatvoru odslužiti ostatak kazne.


Upitan može li Marić zatražiti prijevremeni otpust iz zatvora, ministar je odgovorio kako svaka osuđena osoba sukladno zakonu ima pravo tražiti uvjetni otpust. "Bitno je da je njegov tretman sada kao bilo koje osuđene osobe u Hrvatskoj, za sve je nadležan hrvatski sud koji će postupati dalje. Neću ulaziti u to što konkretno tko može. Što mu zakon daje, ima pravo", dodao je.

Miljenić je naglasio kako su na predmetu Veljka Marića dugo vrijeme radili mnogi.

"Znate da je on započeo negdje 2010. godine uhićenjem, kasnije presudom. Ovo je posao Vlade, on je hrvatski građanin kao svaki drugi. Ja ni u čiju krivnju neću ulaziti niti me zanima. Postoji Konvencija o transferu osuđenih osoba i naša dužnost je bila osigurati njemu i bilo kome, kad osigurava uvjete iz te konvencije, da izdražava kaznu u Hrvatskoj. To je nešto što se radi redovito i gdje smo mi svaki svoj napravili dio", rekao je.

Miljeniću žao što je postupak toliko trajao

Istaknuo je kako mu je žao što je čitav postupak tako dugo trajao, ali i kako je "bitno da smo u zadnjoj fazi ušli u izravnu komunikaciju Ministarstva pravosuđa RH i nadležnog suda u Srbiji".


"Kad smo mi prije nekih pola godine uspjeli dobiti status stranke u postupku pred sudom, mi kao Ministarstvo pravosuđa, onda smo se mogli boriti pravnim argumentima. Mogu vam reći, prvi put smo bili odbijeni, Viši sud je prihvatio našu žalbu jer smo imali pravo na nju, onda se vratilo ponovno na postupak, pa smo se ponovno žalili i sad smo, evo, uspjeli. Dakle, to je jedan postupak koji dugo traje, mi smo stalno poduzimali neke aktivnosti, govorim o pravosudnom dijelu. Naravno da, paralelno s time, svi moji kolege su odrađivali svoj dio posla, jer ovo je bio jedan predmet koji je opterećivao i odnose", kazao je Miljenić.

Naglasio je kako je stav Hrvatske bio i ostao da su hrvatski sudovi sposobni procesuirati sve što se dogodilo u Hrvatskoj.

Dobar korak u smjeru normalizacije odnosa Srbije i Hrvatske

Na pitanje je li riječ o koraku u normalizaciji odnosa između Hrvatske i Srbije, odgovorio je kako je "svakako jedan dobar korak".

"Bitno je da zemlje, pogotovu u ovoj pravosudnoj sferi, imaju povjerenje jedna u drugu i da se poštuju neke stvari koje smo uglavili, koje smo potpisali. Ovo je svakako nešto što nam je postojalo kao zapreka, koje sada nema i lakše će biti komunicirati i rješavati neke stvari, ali u svakom slučaju imamo odnose koji su takvi kakvi jesu, ovo će sigurno pridonijeti da oni budu bolji", ocijenio je Miljenić.

Upitan što će dalje biti sa zakonom kojim je Srbija proglasila jurisdikciju nad ratnim zločinima počinjenim u bivšim republikama SFRJ, Miljenić je kazao kako Hrvatska "i dalje ima svoje mišljenje o njemu i inzistirat ćemo na nekim stvarima o kojima smo govorili i prije".

> Petir: Sretna sam zbog povratka Marića u RH, ovdje će imati pošteno suđenje

Uhićen 2010. godine na granici Srbije i Bugarske

Marić je uhićen 2010. godine na granici Srbije i Bugarske, a u Beogradu je pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog ubojstva civila u Grubišnom Polju u listopadu 1991. Žalbeni sud u Beogradu u ožujku 2012. potvrdio je prvostupanjsku presudu Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu kojom je negdašnji pripadnik Zbora narodne garde (ZNG) Veljko Marić osuđen na 12 godina zatvora. Sud je odbio njegovu žalbu.

Bio je uhićen na temelju zakona o regionalnoj jurisdikciji, kojim se Srbija proglasila nadležnom za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na području drugih država bivše Jugoslavije. Hrvatska se usprotivila takvom zakonu, a zastupnici Europskog parlamenta prihvatili su na plenarnoj sjednici u Strasbourgu u ožujku rezoluciju o napretku Srbije, uključujući i amandman hrvatskih zastupnika iz Europske pučke stranke, kojim se Beograd poziva da razmotri svoj zakon o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

 
 
 
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.