Ina traži naftu i podzemni plin 40 milja od obale
Uvjereni su da detonacije uzrokuje Ina koja 40-ak milja od Dubrovnika provodi istraživanje o postojanju nafte i podzemnog plina. Za Inu istraživanja provode dva istraživačka broda i to "Oceanic Challenger" i "Kasandra V", a kako su nam u zagrebačkom sjedištu ovog hrvatskog naftnog giganta rekli, oni nemaju veze s učestalim detonacijama.
Zanimljivo je da je Ina imala koncesiju do 31. prosinca, no istraživanja odnosno potraga za naftom i dalje traje.
"Imamo sve dozvole"
"Ina ima sve potrebne dozvole za izvođenje snimanja 2D i 3D seizmike te su radovi počeli unutar odobrenog istražnog perioda tijekom kojeg su obavljene sve potrebne pripremne radnje i dio snimanja. Zbog određenih okolnosti na koje nismo mogli utjecati - pogoršanih vremenskih prilika i time uzrokovanih tehničkih problema izvođača radova, snimanja su se neočekivano produžila. Za navedene je radove, putem javnog natječaja koji je proveden u 2011. godini, angažirana eminentna inozemna kompanija koja raspolaže vrhunskom tehnologijom", kažu nam u Ini koji opovrgavaju da imaju veze s podvodnim detonacijama.
Kažu da su njihove platforme u posljednje vrijeme zabilježila seizmička gibanja u podmorju prema otoku Mljetu, no da uzrok nisu njihove platforme i istraživanje podmorja.
Riječ je o zvučnom onečišćenju
"Svrha ovih istraživanja je utvrđivanje geoloških i strukturnih odnosa u podmorju primjenom geofizičkih metoda istraživanja 2D i 3D seizmike. Ove metode se temelje na registriranju reflektiranih seizmičkih valova od ploha koje predstavljaju granice medija različitih gustoća te nisu invazivne odnosno ne predstavljaju opasnost za okoliš i ljude. Radovi se izvode sukladno strogoj regulativi kompanije vezanoj uz zaštitu zdravlja, sigurnosti i okoliša usklađenoj sa svjetskim protokolima i vrhunskim standardima", kažu na kraju iz Ine.
Kako smo istražili, na dubrovačkom području osim platformi-brodova Ine ne provode se nikakvi radovi koji bi mogli prouzročiti nešto slično. U dubrovačkom Institutu za more i priobalje kažu nam da su zaprimili primjedbe ronioca i ribara o detonacijama, no kažu da do sada nisu temeljito ispitali ovaj slučaj. Za sada, također, ne mogu povezati manjak ribe s detonacijama no slažu se kako se radi o zvučnom onečišćenju.
Institut nije obaviješten o istraživanjima
"Institut je ustanova koja kontinuirano i u vrlo kratkim razmacima uzorkuje u južnom Jadranu živi svijet, te bi bilo dobro da ga se službeno obavijesti o tim aktivnostima", kaže nam Nenad Jasprica čelnik Instituta za more i priobalje kazavši kako oni nisu bili obaviješteni o ispitivanjima. Dodaje i kako nije zapravo siguran je li za takva istraživanja potrebno ishoditi dozvole, temeljene na mišljenju biologa.
No ipak Institut bi trebao biti informiran na kojoj se dubini i točnoj poziciji u južnom Jadranu takva istraživanja provode, kolika je istraživačka ploha, kao i metode koje upotrebljavaju.