Foto: FAH (Ilustracija)
Trošarine na bezolovni i olovni benzin, te plinsko ulje poskupjet će za 20 lipa po litri. Nova cijena trošarine olovnog benzina je 4,5 kuna na 10 litara, dok će trošarine za bezolovni benzin iznositi 3,86 kuna za deset litara. Trošarina na plinsko ulje poskupjet će na 3,06 kuna za deset litara.
Očekuje se da će to poskupljenje do kraja ove godine proračunske prihode povećati za 280 milijuna kuna. Tako se ukupni prihod proračuna od trošarina na energente u ovoj godini procjenjuje na 7,4 milijarde kuna.
Kutija cigareta skuplja za kunu, litra benzina za oko 25 lipa
Vlada je također donijela i odluku o poskupljenju trošarina na cigarete. Minimalna trošarina na cigarete poskupjet će za 50 kuna, te će iznositi 648 kuna za sto komada cigareta, naspram dosadašnjih 598,5 kuna. Trošarine na rezani duhan skaču za 30 kuna po kilogramu, na 550 kuna.
Vlada očekuje da će od većih trošarina na gorivo dobivati dodatnih 450 milijuna kuna godišnje, dok će poskupljenje trošarina na cigarete u proračun donositi dodatnih 150 milijuna kuna godišnje. Za očekivati je da će zbog ovog poteza Vlade cijena goriva skočiti za oko 25 lipa po litri, dok bi cijena kutije cigareta mogla biti veća za jednu kunu.
Procjenjuju također da će povećanje trošarina povećati iznos trošarina po kutiji cigareta za najniže cjenovne kategorije za 99 lipa, a za kategorije cigareta koje ne potpadaju pod skupinu koja plaća minimalnu trošarinu (od 23 kune po kutiji na više) rast trošarine po kutiji cigareta kreće se od 62 do 80 lipa.
Nove, više trošarine trebale bi se primjeniti vrlo skoro, dan nakon što budu objavljene u Narodnim novinama.
Neće dirati proračunske korisnike pa uzimaju svim građanima
Vlada povećanje trošarina tumači obvezama iz procedure prekomjernog manjka, a povećanje trošarina na cigarete i daljnjom prilagodbom tim trošarinama onima u Europskoj uniji.
Povećanje trošarina nakon konzultacija s predstavnicima Europske komisije u Bruxellesu već je najavio Branko Grčić. Podsjećamo, Grčić i Lalovac su europskim partnerima prezentirali plan ušteda od 1,5 milijarde kuna, čime Komisija nije bila zadovoljna. Od Hrvatske se traži da deficit smanji za dodatnih 1,3 milijarde kuna, a Grčić je već najavio da neće uzimati novac proračunskim korisnicima.
"Možemo to odraditi a da ne dižemo poreze i ne diramo u plaće, socijalna davanja i mirovine. Mogu se povećati neke naknade, smanjiti materijalni troškovi te subvencije i dio investicija", rekao je Grčić.