UDRUGE Kontra i Iskorak povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije uputile su Vladi svoje zahtjeve među kojima se, između ostalog, nalaze i prestanak diskriminacije istospolnih parova, pravo na brak te uklanjanje homofobičnih sadržaja iz školskih udžbenika. Dopis kojeg su poslali Vladi prenosimo u cijelosti:
Udruge Kontra i Iskorak već više od 10 godina bave se javnim zagovaranjem za ljudska prava LGBT osoba i pružanjem direktne pravne pomoći osobama koje su doživjele diskriminaciju ili nasilje zbog svoje spolne orijentacije ili rodnog identiteta.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije tražimo od Vlade RH:
1. Ukidanje diskriminacije istospolnih parova kroz obiteljsko zakonodavstvo. Jednaka prava za istospolne parove koja uživaju heteroseksualni bračni i izvanbračni parovi.
2. Izmjene Prijedloga Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji koji diskriminira transseksualne osobe, same žene i istospolne parove.
3. Usvajanje Nacionalnog programa za suzbijanje diskriminacije na temelju spolne orijentacije i rodnog identiteta (nacrt Programa je već predan Ministarstvu pravosuđa).
4. Uklanjanje svih homofobičnih sadržaja iz školskih udžbenika.
5. Izmjene Zakona o osobnom imenu i Zakona o državnim maticama vezano za promjenu imena i spola u osobnim dokumentima za transrodne osobe, sukladno prijedlozima koje je SDP predložio u Hrvatskom saboru kao oporbena stranka 2010. godine.
Tražimo od Vlade očitovanje na ove zahtjeve i postupanje po njima u što kraćem roku kako bi se osigurala zaštita ljudskih prava LGBT osoba u Republici Hrvatskoj".
Predstavnike Zagreb Pridea primili na sastanak u Uredu za ravnopravnost spolova
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije Helena Štimac Radin iz Ureda za ravnopravnost spolova primila je predstavnike i predstavnice organizacijskog odbora Zagreb Pride - Franka Dotu, Cvijetu Sentu, Marka Jurčića i Mateu Popov. Na sastanku je izraženo obostrano zadovoljstvo što je ove godine prvi put institucionalizirano obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije kao obvezne mjere koja je na prijedlog Ureda za ravnopravnost spolova uvrštena u novu Nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova, za razdoblje od 2011. do 2015. godine.
"Ured za ravnopravnost spolova kontinuirano podržava održavanje Povorke ponosa Zagreb Pride s ciljem njenog doprinosa podizanju svijesti javnosti o neprihvatljivosti bilo kog oblika diskriminacije na osnovu spolne orijentacije, širenju prostora tolerancije i osuđivanje svakog oblika nasilja i homofobnih reakcija prema LGBTIQ osobama", izvijestili su iz Ureda.
Na sastanku su razmijenjena stajališta o novim zakonodavnim inicijativama vezanim uz poboljšanje pravnog statusa LGBTIQ osoba s obzirom da je Zakon o istospolnim zajednicama iz 2003. godine ocijenjen kao nezadovoljavajući normativni okvir. Ukazano je i na važnost daljnje suradnje između organizacija civilnog društva i vladinih institucija posebno s obzirom na važnost uključivanja predstavnika i predstavnica organizacija civilnog društva u radne skupine za izradu novog antidiskriminacijskog zakonodavstva.
Održavanje Zagreb Pride najavljeno je za 16. lipnja
Ovogodišnja financijska potpora Ureda za ravnopravnost spolova održavanju Povorke ponosa Zagreb Pride obuhvatit će i suorganizaciju tribine Mame u MAMI s ciljem osnaživanja pripadnika i pripadnica LGBTIQ zajednice. Održavanje Zagreb Pride najavljeno je za 16. lipnja 2012. godine.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije Ured za ravnopravnost spolova podržao je i održavanje izložbe Helene Janečić Hrvatske budnice i nastupa Le Zbora koji će se održati u petak 18. svibnja 2012. u 20 sati, u Galeriji Prsten HDLU u Zagrebu.