AMERIČKI državni tajnik Antony Blinken u nedjelju je za CNN izjavio da nije u interesu Sjedinjenih Država ostati u Afganistanu, sada kada su talibanski pobunjenici pred vratima glavnoga grada Kabula, dok je dužnosnik NATO-a kazao da je pronalaženje političkog rješenja sukoba u Afganistanu "hitnije nego ikad".
Blinken je rekao da je Washington za vrijeme četiriju američkih administracija uložio milijarde dolara u vojne snage afganistanske vlade, dajući im prednost u odnosu na talibane, no one nisu uspjele spriječiti njihovo vojno napredovanje.
"Činjenica je da svjedočimo tomu da afganistanske snage nisu bile u stanju obraniti zemlju", rekao je Blinken. "I to se dogodilo brže nego što smo očekivali."
Blinken je u izjavi u nedjelju odbacio svaku usporedbu između aktualne situacije u Kabulu i pada Sajgona u Vijetnamu 1975., istaknuvši da su Sjedinjene Države u Afganistanu "postigle ratne ciljeve".
"Ovo nije Sajgon", rekao je američki državni tajnik za CNN. "U Afganistan smo stigli prije 20 godina s misijom. A misija je bila izravnati račune s onima koji su nas napali 11. rujna. Mi smo ovu misiju završili."
NATO poziva na hitno rješenje
I Atlantski savez je u nedjelju kazao da je sada "hitnije nego ikada" dosad pronaći političko rješenje sukoba u Afganistanu, s obzirom na to da su talibani pred vratima Kabula.
"Podupiremo napore Afganistanaca u nastojanju da pronađu političko rješenje sukoba, koje je hitnije nego ikad", rekao je AFP-u dužnosnik NATO-a.
"NATO neprestano prati razvoj situacije u Afganistanu" nakon munjevitog napredovanja talibana, rekao je isti izvor.
"Pomažemo da zračna luka u Kabulu i dalje funkcionira da bi Afganistan ostao povezan s ostatkom svijeta. I dalje održavamo svoju diplomatsku prisutnost u Kabulu. Sigurnost našeg osoblja najveći nam je prioritet i prilagođavamo se razvoju događaja", rekao je neimenovani dužnosnik.
Povlačenje NATO-ovih snaga iz zemlje, nakon najave predsjednika Joea Bidena o povlačenju američkih trupa, talibanima je omogućilo da ubrzaju povratak na vlast.
Pripadnici te radikalne islamističke grupe kazali su da vlast žele preuzeti "mirnim putem" u narednih nekoliko dana.
Istodobno su afganistanske vlasti potvrdile da pregovaraju s talibanima da bi se izbjeglo krvoproliće u glavnome gradu i da bi se vlast predala "prijelaznoj vladi".
Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab u nedjelju je izjavio da je duboko zabrinut za budućnost Afganistana te je talibanske pobunjenike pozvao da prekinu nasilje prilikom ulaska u glavni grad Kabul.
"S ministrom Kurešijem sam podijelio duboku zabrinutost u pogledu budućnosti Afganistana", tvitao je Raab misleći pritom na pakistanskog ministra vanjskih poslova šaha Mahmuda Kurešija.
"Dogovoreno je da je u ovoj situaciji ključno da međunarodna zajednica bude jedinstvena kada je posrijedi poruka talibanima. A ona glasi - nasilje se mora prekinuti i istodobno se moraju zaštititi ljudska prava", poručio je Raab.