U Njemačkoj su 16-godišnjaci prvi put glasali na izborima za Europski parlament, nakon što je država odlučila spustiti dobnu granicu za glasanje.
U Europi još Belgija, Austrija i Malta dopuštaju glasanje 16-godišnjacima, dok je u Grčkoj dobna granica 17 godina. Škotska također dopušta glasanje mladima od 16 godina, no to je ograničeno na izbore za škotski parlament i lokalne izbore, dok na nacionalnim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu pravo glasa imaju samo punoljetni Škoti. Norveška se pak okušala u probnom ispitivanju glasanja 16-godišnjaka, no zasad su zadržali granicu od 18 godina.
Spuštanje granice uz uvođenje građanskog odgoja
U Hrvatskoj zapravo još nije ni došlo do ozbiljnije rasprave o spuštanju dobne granice za glasanje. GONG je izdao analizu nazvanu Prema inkluzivnoj demokraciji: spuštanje dobne granice za političko sudjelovanje na 16 godina, naglasivši pritom kako prijedlog o spuštanju dobne granice smatraju korakom u smjeru dodatne demokratizacije političkog života u Hrvatskoj.
Naveli su također kako bi spuštanje dobne granice trebalo biti istovremeno s uvođenjem građanskog odgoja i obrazovanja u škole kako bi se mlade naučilo osnovama političkog sustava i ponašanja, kao i razvoju kritičkog razmišljanja.
Pitanje spuštanja dobne granice na 16 godina tek je povremeno bilo tematizirano te se ideja o glasanju 16-godišnjaka prvi put pojavila u Nacionalnom programu djelovanja za mlade od 2003. do 2008., izrađenom u mandatu vlade Ivice Račana, No, to je ostalo mrtvo slovo na papiru.
Lijevo-liberalne stranke za, HDZ i Most nisu sigurni, DP je protiv
"Empirijska istraživanja kažu kako nema negativnih iskustava za društvo i demokraciju u državama u kojima je spuštena granica za glasanje", tvrdi Berto Šalaj, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
Profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu i član Mosta Robert Podolnjak kaže da treba ojačati biračku moć mlađih kategorija građana i građanki Hrvatske. "Osobno sam za GONG-ov prijedlog. Argumenti su na strani snižavanja dobne granice za glasanje i to treba ići zajedno s uvođenjem građanskog odgoja. Nužno je pokrenuti inicijativu u Hrvatskom saboru za snižavanje dobne granice za glasanje na izborima", tvrdi Podolnjak.
Do sada se o spuštanju dobne granice izjasnilo nekoliko stranaka, posljednji put u travnju. Dozvoljavanje glasanja 16-godišnjacima podržavaju SDP, Možemo, Socijaldemokrati, Centar, Radnička Fronta i SDSS. HDZ i Most nisu se jasno izjasnili, dok je Domovinski pokret protiv toga.