NA AZIJSKIM su burzama cijene dionica porasle četvrti dan zaredom, dosegnuvši nove najviše razine u sedam mjeseci, no trguje se oprezno jer gospodarski pokazatelji nisu baš impresivni. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, ojačao je 0.5 posto i dosegnuo novu najvišu razinu u sedam mjeseci.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0.2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu porasle između 0.6 i 1.9 posto. U Australiji i Šangaju se zbog praznika ne radi. Po dobicima jutros predvodi burza u Hong Kongu jer ulagači nadoknađuju propušteno, s obzirom na to da se u prethodna tri dana, kada su svjetske burze porasle, u tom gradu nije radilo.
Loši rezultati američkih kompanija
Osjetno je porastao i južnokorejski Kospi indeks, premda je jutros objavljeno da je tamošnji bruto domaći proizvod (BDP) u četvrtom lanjskom tromjesečju pao prvi put nakon više od dvije godine, za 0.4 posto.
Na ostalim tržištima vlada oprez, kao i jučer na Wall Streetu, jer nakon snažnog rasta tržišta od početka godine ulagači više nisu previše skloni riziku. Dow Jones porastao je 0.03 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0.02, a Nasdaq indeks 0.18 posto.
Oprez ulagača posljedica je ne baš impresivnih poslovnih rezultata američkih kompanija, koje su pod pritiskom zbog visoke inflacije i usporavanja rasta gospodarstva. Izvješća je dosad objavilo 95 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, od čega ih je 67 posto zabilježilo veću dobit nego što se očekivalo.
No analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju pale za 3 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije, dok se još početkom godine očekivao pad zarada za 1.6 posto.
Dolar oslabio, cijene nafte nadoknađuju gubitke
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta znatno pala. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 101.53 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 101.92 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 130.50 na 129.20 jena. Američka je valuta oslabjela i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1.0920 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0890 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle, nakon jučerašnjeg pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0.14 posto, na 86.25 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.42 posto, na 80.50 dolara.