Foto: Index, FAH
POČELA je nova pedagoška godina, a grupe u gradskim vrtićima i dalje su pretrpane. Iz raznih gradskih vrtića dobili smo informacije da je u grupe upisano po 27 do 30 djece koje po smjeni čuva jedna odgajateljica, iako bi prema pedagoškom standardu ta brojka trebala biti znatno manja.
> OTKRIVAMO Bandić vrtićima srezao budžet za hranu
> Očajne odgajateljice: Na 30 djece jedna teta
> Veliki prosvjed teta u vrtiću
Međutim, to nije krajnji broj jer se, kako kažu u spomenutom Gradskom uredu, još uvijek popunjavaju slobodna mjesta i uključuju djeca u program predškole.
"U privatnim i vjerskim dječjim vrtićima prema podacima iz lipnja 2016. uključeno je oko 5.500 djece s naznakom da privatni i vjerski dječji vrtići tijekom cijele godine upisuju djecu.
Upisali smo i oko 400 nove djece otvaranjem novih objekata vrtića u Gradu Zagrebu. Tome treba još pridodati i novo upisanu djecu u privatnim i vjerskim dječjim vrtićima. Napominjemo da je ove godine 521 dijete dobilo odgodu od škole te su stoga ostali u programima dječjih vrtića Grada Zagreba", stoji u odgovoru Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.
U Gradu ne znaju koliko se troši za prehranu djeteta po danu
I dok je Zagreb ovog ljeta dobio tri nove fontane u ulici Hrvatske bratske zajednice vrijedne oko 30 milijuna kuna, te još jednu na Radničkoj cesti koja je stajala 621.000 kuna, istovremeno je u novoj pedagoškoj godini kapacitet vrtića povećan za samo dva područna objekta.
Tako je, prema informacijama Gradskog ureda, otvoren područni objekt Potočić u Dragonošcu u sklopu Dječjeg vrtića Hrvatski Leskovac s 3 odgojne skupine u koje je upisano 64 upisane djece te područni objekt Jakuševac u sklopu Dječjeg vrtića Tratinčica s 10 odgojnih skupina za oko 220 djece.
Prema informacijama sa službene stranice Grada Zagreba vrtić u Dragonošcu stajao je 4.790.000 kuna (bez opreme dvorišta i hortikulture).
Mjesečni najam za vrtić oko 100.000 kuna
S druge strane, vrtić na Jakuševcu nije u vlasništvu Grada već će Grad iznajmljivati prostor za potrebe vrtića od jedne privatne tvrtke za što će mjesečno izdvajati oko 100.000 kuna.
SDP-ov Davor Bernardić osvrnuo se ovog ljeta na skupi najam privatnog prostora za Dječji vrtić Jakuševec kazavši kako su zato i podržali zahtjeve odgojiteljica za donošenje mreže vrtića.
"Da imamo mrežu vrtića, znali bi potrebe i građani Jakuševca ne bi toliko čekali na vrtić. Mreža vrtića znači planiranje. Uz planiranje, ne bi plaćali tuđe prostore po cijeni od 100.000 kuna mjesečno, već bismo imali dječji vrtić u gradskom prostoru", kazao je Bernardić.
U Gradskom uredu su pak naveli kako je tijekom godine, u kratkoročnom planu otvaranje 7 novih odgojnih skupina u Dječjem vrtiću Jarun, Dječjem vrtiću Pčelica, Dječjem vrtiću Bajka i Dječjem vrtiću Maksimir te u prostorima KBC Rebro u sklopu Dječjeg vrtića Bukovac, kao korporativni vrtić s 10 odgojnih skupina za oko 220 djece.
Pitali smo ih i je li bilo promjena po pitanju prehrane djece, odnosno izdvaja li se više po obroku djeteta nego prije, na što nam je stigao povratni odgovor da takvu informaciju nemaju.
"Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport nema informacije o tome koliko se po djetetu izdvaja dnevno za prehranu. Takve informacije ćemo prikupiti i imati krajem rujna", kazali su nam u Gradskom uredu.
Umjesto variva djeca prilikom Bandićeve posjete dobila pečeno pile
Međutim, Index je dobio informacije kako se ništa nije promijenilo. U razgovoru za Index Božica Žilić, predsjednica Sindikata obrazovanja, kulture i medija, otkrila je kako se i dalje po djetetu na dan izdvaja 9 kuna za prehranu. U to su uračunati doručak, voćni obrok, ručak i užina.
"Ni ove se godine ništa nije promijenilo. Jedino što u nekim vrtićima nije upisano u grupu 30 već 28 ili 29 djece. Na hranu se pak jednako troši - dakle 9 kuna dnevno po djetetu. Grupe su i dalje velike i pretrpane. S obzirom na 61 gradski vrtić pomak se dogodio samo u nekim dijelovima Novog Zagreba. Otvoren je novi vrtić u Dragonošcu i sad se otvara novi na Jakuševcu.
Jedini pomak na bolje je što se u nekim vrtićima uložilo u opremu. Što se tiče jelovnika, nastao je stampedo nakon prozivki. Bandić je navodno nenajavljeno obišao vrtić na Kajzerici i u Sigetu. Međutim, doznali su da će doći pa se umjesto variva koje je tog dana trebalo biti na jelovniku, našlo pečeno pile s krumpirima. Naravno Bandić je ustvrdio kako problema s prehranom nema.
Što se pak odgojnih skupina tiče one su i dalje daleko popunjenije od pedagoškog standarda, no na žalost izigrani smo na sjednici Gradske skupštine koja je održana početkom ljeta. HDZ je stao na stranu Milana Bandića i nije prošao naš prijedlog da se bar uvrsti još jedna tematska sjednica na kojoj bi se raspravljalo o problemima vrtića", rekla je za Index Božica Žilić.
HDZ izigrao vrtiće i stao na stranu Bandića
Istaknula je kako je su ona i članovi njenog sindikata uoči Skupštine 19. lipnja išli prema vijećnicima Skupštine s akcijom "Za boljitak malih i velikih".
"Naveli smo naše zahtjeve o smanjenju broja djece po grupama, o opremi i prehrani. Tražili smo od zastupnika da se donese Mreža dječjih vrtića te da se donese akcijski plan da se smanji broj djece po grupama i osigura kvalitetnija prehrana. Razgovarali smo s većinom stranaka i još smo na sam dan skupštine dodatno dijelili zastupnicima naše letke da ih podsjetimo na to.
Uspjeli smo izboriti tematsku sjednicu o problemima u vrtićima. I skoro smo kod većine postigli dogovor da glasaju za to da se ili otvori još jedna sjednica da se napravi nešto ili da se donese taj plan za vrtiće.
Dan prije sjednice predsjednik Skupštine Andrija Mikulić rekao nam je da se slaže sa svim i da je svjestan da problem postoji, no nakon dva i pol sata rasprave na toj tematskoj skupštini HDZ je stao uz stranku Milan Bandić 365 i glasao protiv prijedloga SDP-ovih vijećnika koji su podržali naše zahtjeve", kazala nam je Božica Žilić i za kraj kazala da Sindikat ne odustaje od svojih zahtjeva zbog kojih je prije par mjeseci i održao prosvjed.