Nakon iznenadne ofenzive ranije ove godine, ukrajinske snage izgubile su približno polovicu teritorija zauzetog u ruskoj regiji Kursk, a mogle bi izgubiti i preostali dio u narednim mjesecima, prema američkim dužnosnicima. Kako piše Bloomberg, to bi potencijalno moglo lišiti Kijev važne prednosti u pregovorima o prekidu vatre s Rusijom.
Ukrajinska vojska već se suočava s nedostatkom ljudstva i neizvjesnošću u vezi s budućim opskrbom iz SAD-a i drugih saveznika, dok istovremeno pokušava odbiti ruske napade na istoku zemlje. U Kursku, regiji zapadne Rusije gdje su ukrajinske snage zauzele dio teritorija, ukrajinski vojnici suočavaju se s oko 12.000 sjevernokorejskih vojnika koji podržavaju Ruse.
"Ukrajinci bi mogli biti izbačeni iz Kurska do proljeća"
"Uz pojačane napore Moskve da izbaci ukrajinske trupe iz Kurska, što bi se moglo dogoditi već idućeg mjeseca, ukrajinske snage možda će moći zadržati taj teritorij samo do proljeća prije nego što budu prisiljene na povlačenje ili riskiraju opkoljavanje", izjavili su američki dužnosnici pod uvjetom anonimnosti zbog povjerljivosti procjena.
Tajming je značajan jer su ukrajinski dužnosnici izjavili da su se nadali koristiti teritorij zauzet u Kursku kao pregovarački adut. Dok novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump, koji preuzima dužnost 20. siječnja, kaže da želi brzo okončanje rata, moglo bi potrajati mjesecima prije nego što obje strane postignu dogovor o prekidu vatre zbog složenosti ukrajinskih i ruskih zahtjeva.
Dominacija Rusije na bojištu i dalekometne rakete
Podsjetimo, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je jučer da nije upoznat s navodnim prijedlogom nove Trumpove administracije o zamrzavanju rata uz jamstvo da Ukrajina neće pristupiti NATO savezu u sljedećih desetak godina. "Takav dogovor definitivno ne bi odgovarao Rusiji", rekao je Putin.
Kako piše Bloomberg, s trenutačnom dominacijom na bojištu Moskva možda ima poticaj odgoditi pregovore kako bi vratila što više teritorija prije nego što pregovori ili moguće primirje zamrznu linije bojišta.
Istovremeno, ukrajinske snage uspjele su zadržati teritorij u Kursku duže nego što su to prvotne procjene predviđale, dijelom zahvaljujući odluci SAD-a da dopusti Kijevu uporabu dalekometnih raketa unutar Rusije, izjavio je jedan od dužnosnika.
Drugi dužnosnik upozorio je da Ukrajina nikada nije planirala zadržati teritorij u Kursku, već je cilj bio šokirati Rusiju kontrainvazijom i dodatno smanjiti njezine snage. Povlačenje bi se moglo prikazati kao taktički uspjeh. Dvoje dužnosnika izrazilo je nadu da će ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uskoro narediti povlačenje iz Kurska kako bi se izbjegli veliki gubici, navodi Bloomberg.
Veliki ruski i sjevernokorejski gubitci
Unatoč mogućem ukrajinskom povlačenju, ova upadna akcija već je nanijela velike gubitke ruskim i sjevernokorejskim snagama.
John Kirby, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a, izjavio je danas kako sjevernokorejske snage koje podržavaju Rusiju provode "masovne pješačke napade na ukrajinske položaje u Kursku", pri čemu je samo u posljednjih tjedan dana poginulo ili ranjeno više od 1000 vojnika.
Uvijek je bilo jasno da bi Rusija mogla vratiti Kursk ako to odluči, rekao je George Barros, voditelj tima za Rusiju i geoprostornu inteligenciju pri Institutu za proučavanje rata. No, upad u Kursk pokazao je da međunarodna granica Rusije nije u potpunosti zaštićena i da bi mogla biti ponovno probijena na drugim točkama, te da uporaba američkog oružja unutar Rusije nije izazvao katastrofalnu eskalaciju.
"Napadom na Kursk Ukrajinci su pokazali da rat nije beznadno zakočen, već je prilično dinamičan", rekao je Barros, što je saveznicima dalo razlog da nastave podršku u slabljenju ruskih vojnih i ekonomskih resursa.