Mađari uporno svojataju pola Hrvatske

Foto: Facebook

Istvan Balogh, stalni predstavnik Mađarske pri NATO-u, ovog je mjeseca kolegama podijelio Nacionalni atlas Mađarske u kojemu je Hrvatska svedena na Liku i Gorski kotar. Oko svega se oglasio i hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.

>> Mađar u NATO-u dijelio atlas Velike Mađarske u kojem je Hrvatska spala na Liku

"Smatram potpuno neprikladnim da kao prigodni božićni dar svojim kolegama stalnim predstavnicima pri NATO-u, u Bruxellesu, stalni predstavnik Mađarske uručuje Nacionalni atlas Mađarske. Podrobnije analiziramo njegov sadržaj, no krajnje neuobičajeno je da se veleposlanike drugih zemalja pri NATO-u, dariva spornim atlasom, u kojem se, doduše, Velika Mađarska ne spominje izrijekom, ali su karte i popratni tekstovi sporni", objavio je Grlić Radman na X-u.

Nije im prvi put, a najčešće provocira Orban 

Vodstvu Mađarske ovo nije prvi put da svojataju hrvatski teritorij, a najčešće to čini upravo premijer Mađarske Viktor Orban.

Tako je u lipnju 2019. godine službena mađarska Twitter stranica na engleskom jeziku About Hungary objavila ilustraciju, odnosno stilizirani zemljovid, kojim se sugerira da su nakon Prvog svjetskog rata i Trianonskog sporazuma Mađarskoj otete dvije trećine teritorija, uključujući čak 63 tisuće kilometara kvadratnih koji su dio današnje Hrvatske, Slovenije i Srbije, odnosno Vojvodine. 

Istog tog mjeseca Orban je posjetio Osijek, gdje ga je dočekao hrvatski premijer Andrej Plenković. U Osijeku je tada nostalgično govorio o Slavoniji i Baranji kao "najbogatijim dijelovima naše (dakle mađarske) države". 

Sastanak pod kartom Velike Mađarske

Te iste godine, u prosincu, Orban je vodio sastanak pod kartom Velike Mađarske, koja je obuhvaćala veliki dio Hrvatske, sve do Rijeke i Dalmacije. Sam Orban objavio je fotografiju na Facebooku uz opis: "Adventski sastanak predsjedništva stranke."

Komentirajući vijest da je mađarski premijer Viktor Orban održao sjednicu predsjedništva svoje stranke ispod karte koja prikazuje "Veliku Mađarsku", u kojoj su i veliki dijelovi Hrvatske, hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je kako je o tome razgovarao s ministrom vanjskih i europskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom.

"Naše ministarstvo će vezano za to obaviti razgovore s mađarskom stranom. Koliko sam ja njega razumio, nije to prvi put da se ta karta pojavljuje na nekom sastanku Fidesza", kazao je tada Plenković. Sadašnje hrvatske granice su takve kakve jesu, poručio je, dodavši kako Hrvatska mora surađivati sa svojim susjedima.

Samo godinu kasnije opet objavio kartu Velike Mađarske

U svibnju 2020. godine Orban je ponovno objavio kartu Velike Mađarske u čestitci maturantima koji su na maturi pisali povijest.

Dan nakon mu je odgovorio hrvatski predsjednik Zoran Milanović. On je također poslao poruku maturantima - pozvao ih je da ne objavljuju karte koje Hrvatsku čine većom. Od čitavog hrvatskog vodstva, samo je Milanović imao jasan odgovor na Orbanovu provokaciju.

Napad na Index

Tenzije tu nisu stale pa je u lipnju te iste godine Orbanov šef diplomacije napao Index.hr i druge hrvatske medije.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto tada je optužio Index za krivi prijevod natpisa o Rijeci na spomeniku "Mađarske kalvarije" koji je ranije tih dana otkriven u Satoraljaujhelyu, a zatim i još "neke hrvatske medije" za narušavanje odnosa s Mađarskom.

Szijjarto je u objavi na Facebooku poručio da je prijevod "Rijeka, mađarsko more", koji je pripisao Indexu, lažan. "To naravno nije istina jer na spomen-ploči stoje riječi uzrečice koja potječe od Lajosa Kossutha, Fiume - Mađari na more", napisao je.

Szijjarto je u objavi koju je medijima dostavilo mađarsko veleposlanstvo u Hrvatskoj kazao da se "fake news tvornice preko svojih laži ne libe okrenuti narode jedne protiv drugih". "Krivi prijevod" izazvao je nekoliko hrvatskih političkih reakcija, piše Szijjarto. "Mađarska vlada je naravno zainteresirana za dobrosusjedske odnose s Hrvatskom, ali se čini da neki hrvatski mediji imaju potpuno drugačije ciljeve", zaključio je tada mađarski ministar vanjskih poslova.

Index Orbanovom šefu diplomacije nije ostao dužan te je poslao i odgovor na napad: Ovo nije Mađarska, Index nećete uređivati.

Dvije godine kasnije pričao o "otetom moru"

Dvije godine kasnije, u svibnju 2022., Orban je izjavio da njegova zemlja ne bi imala problema s embargom na uvoz ruske nafte da "joj nisu oduzeli more", očito se referirajući na hrvatsku obalu čiji su dijelovi nekoć bili u sastavu Ugarske. Zbog te je izjave mađarski veleposlanik u Zagrebu pozvan na razgovor, a i hrvatski je veleposlanik zatražio objašnjenje u Budimpešti.

Mađarski državni tajnik za informiranje Tamas Menczer rekao je tada da je Orban, spominjući "oteto more", govorio o "povijesnoj činjenici" te da je hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u toj izjavi nešto krivo shvatilo.

Pola godine kasnije odlučio nositi šal s kartom Velike Mađarske

Orban je u studenom 2022. na prijateljskoj nogometnoj utakmici reprezentacija Mađarske i Grčke u Budimpešti došao sa šalom na kojem se nalazi karta Velike Mađarske, a koja prikazuje teritorij Mađarske u Austro-Ugarskoj Monarhiji, kada se širila na račun susjednih naroda, i dijelove Hrvatske prikazuje kao mađarski teritorij.

Nakon negativnih reakcija iz susjednih zemalja, na Facebooku se oglasio i Orban. "Nogomet nije politika. Nemojmo vidjeti nešto čega nema. Mađarska reprezentacija je reprezentacija svih Mađara, gdje god da žive!" napisao je.

Mjesec dana kasnije novinarka N1 televizije pitala je Orbana je li šal koji je nosio u studenom, na kojem je bila prikazana karta Velike Mađarske, bila provokacija. "Tu nema ništa posebno. Ovo je zemlja stara 1100 godina, okruženi smo povijesnim simbolima", rekao je Orban. "Da sam želio provocirati, mogao sam naći puno bolji način kako to napraviti", nadodao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.